PoradyLajfhakiNie wyrzucam balkonowych wrzosów. Znam sposób na ich przezimowanie

Nie wyrzucam balkonowych wrzosów. Znam sposób na ich przezimowanie

jak przezimować wrzosy, fot. Freepik
jak przezimować wrzosy, fot. Freepik
21.10.2023 15:04

Nie ma piękniejszych kwiatów, które byłby lepszym symbolem jesieni. Potrafią kwitnąć bardzo długo i są wyjątkową ozdobą domów i tarasów. Okazuje się, że możemy się nimi cieszyć więcej niż przez jeden sezon. Sprawdź jak przezimować wrzosy.

Na rynku dostępnych jest kilkanaście różnych odmian wrzosów w najróżniejszych kolorach np. bieli, różu, purpurze i oczywiście fiolecie. Bardzo często są z nami tylko jeden sezon, ponieważ szybko zasychają, przez co lądują w koszu. Jednak wcale tak nie musi być. Niewielkim nakładem pracy z powodzeniem przezimujesz wrzosy.

Co musisz wiedzieć o wrzosach?

Gatunek ten znany jest jako wrzos pospolity i zalicza się do rodziny wieloletnich wrzosowatych. Dlatego jest w stanie przetrwać kilka sezonów w naszym domu czy na balkonie. W naturze kwiaty te rosną do nawet 20 lat, jednak w naszych warunkach domowych i ogrodowych nie ma na to szans. Maksymalny czas, przez jaki wrzosy mogą rosnąć to średnio 6 lat. Nadają się zarówno do uprawy doniczkowej, jak i sadzenia w gruncie. Jednak przed zimą trzeba je odpowiednio zabezpieczyć. Okazuje się, że wrzosy mają swoje wymagania, a nawet lubią być kapryśne. Odpowiednie dla nich stanowisko powinno być osłonięte od wiatru i widne. Ziemia dla wrzosów musi mieć pH od 3,5 do 5. Trzeba zadbać o to, aby była kwaśna, ale lekka oraz dobrze przepuszczalna.

Czym podlewać wrzosy? Fot. Pixabay
Czym podlewać wrzosy? Fot. Pixabay

Jak przezimować wrzosy?

Ważnym aspektem jest ich sadzenie, które powinno być wykonywane na przełomie września i października. Wtedy można wysadzać do gruntu kupne rośliny lub z odkrytą bryłą korzeniową. Dzięki temu zdążą przyjąć się przed nadejściem zimy i mrozów. Wszystko, co musisz zrobić do wykopać dołek, aby zmieściła się do niego bryła korzeniowa. Na koniec przysyp wrzos ziemią i obficie go podlej. W przesadzaniu kluczowa jest odległość roślin od siebie, a powinna wynosić od 30 do 50 cm. Przed zimą należy zasadzone wrzosy okryć przy pomocy włókniny ogrodniczej, liści, gałęzi lub igliwia. Wtedy nie zaleca się ich podlewania, ponieważ korzenie mogą szybko zgnić. Na wiosnę zdejmujemy okrycie z wrzosów oraz przycinamy pędy, aby bujnie odbiły w nadchodzącym sezonie.

Warto wiedzieć, czym podlewać wrzosy. Fot. Pixabay
Warto wiedzieć, czym podlewać wrzosy. Fot. Pixabay
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także