×

Jak ochłodzić mieszkanie w upały? Trik z kostkami lodu zastąpi kilmatyzację

Jak ochłodzić mieszkanie w upały? Afrykańskie temperatury wskazują termometry w całej Polsce. Niestety, nie wszystkie mieszkania są przystosowane do takich upałów. Jak obniżyć temperaturę w mieszkaniu bez użycia klimatyzacji? Oto domowe sposoby, które przydadzą Ci się podczas wakacji.

Jak ochłodzić mieszkanie w upały? Domowe sposoby bez użycia klimatyzacji

Domowe sposoby na ochłodzenie mieszkania od lat stosowały nasze babcie. Dziś w wielu domach i mieszkaniach nadal nie ma klimatyzacji. Jak chronić dom przed nagrzewaniem się w upalne dni? Oto proste, domowe triki, które działają za każdym razem.

Wentylatory i wiatraki. W jakim miejscu w pokoju postawić?

Najpopularniejszym produktem na walkę w upałem jest wiatrak. Jednak ustawienie go w odpowiednim miejscu ma podstawowe znaczenie. Nie wolno ustawiać go w rogu pokoju, ponieważ zaciąga on powietrze od tyłu. Najlepiej ustawić go w ciągach komunikacyjnych, tyłem do chłodniejszej części mieszkania. Może to być korytarz, klatka schodowa lub północna część domu (która nie nagrzewa się tak mocno).

Jak ochłodzić mieszkanie w upały
Jak ochłodzić mieszkanie w upały? DmitryP-K/freepik

Wiele osób porównuje wiatrak do klimatyzacji, twierdząc, że jest on zdrowszy dla naszego organizmu. Niestety, nie jest to do końca prawda. Należy pamiętać, że spanie z włączonym wentylatorem lub wiatrakiem ma negatywny wpływ na zdrowie. Ciąg powietrza podnosi kurz i drobnoustroje z powierzchni ziemi i unosi je ku górze. Cierpią na tym nasze drogi oddechowe, śluzówki i skóra. Rano możemy obudzić się z katarem, bólem głowy lub kaszlem.

Jak ochłodzić pokój lodem?

Działanie wiatraków można dodatkowo wzmocnić kostkami lodu. Wystarczy ustawić je w miskach przed wentylatorami lub własnoręcznie wykonać uchwyty na lód, które można przymocować do wiatraka.

jak ochłodzić mieszkanie w upały
Jak ochłodzić mieszkanie w upały? Fot.gharpedia

Zobacz jak ochłodzić pomieszczenie za pomocą lodu

Do tego triku potrzebne będą dwie puste butelki po wodzie, metalowy pręt, trytytki i kostki lodu. Odcinamy dolną część butelek i robimy w nich dziury rozgrzanym prętem. Dziury nie mogą być zbyt nisko, by topiący się w nich lód nie wylewał się na podłogę.

jak ochłodzić mieszkanie lodem
Jak ochłodzić mieszkanie w upały?

Następnie, obracamy je do góry nogami i przyczepiamy do tylnej ścianki wiatraka. Do zamontowania ich można użyć trytytki lub sznurka.

Na koniec wypełniamy je kostkami lodu i włączamy wiatrak.

triki na upały bez klimayzacji
Klimatyzator z wiatraka

To prosty i skuteczny sposób na „domową klimatyzację”. Kostki lodu ochładzają powietrze, które wydmuchuje wiatrak do pokoju.

Jak używać zasłon i rolet podczas upałów?

Jednym z najprostszych sposobów jest zasłanianie okien. Należy zrobić to jeszcze zanim wstanie słońce. Dzięki roletom i zasłonom pokój nie nagrzeje się tak mocno. Najważniejsze jest by zasłonić okna od południowej i wschodniej strony. To właśnie tam w ciągu dnia jest największe nasłonecznienie.

Przeciwsłoneczna folia na okna – jak działa?

Specjalistyczna folia przeciwsłoneczna odbija promienie i chroni budynek przed nagrzewaniem się. Można nakleić ją wewnątrz lub na zewnątrz okna. Folia ma warstwę metaliczną, która odbija promieniowanie podczerwone. Jej ceny są różne w zależności od mocy odbijania światła.

Jest to kosztowne rozwiązanie, dlatego o wiele częściej jest stosowane w nowoczesnych biurowcach i galeriach handlowych. Ceny folii zaczynają się już od 90 zł za metr kwadratowy.

Jak ochłodzić mieszkanie w upały? Nawilżanie powietrza w mieszkaniu to podstawa

Upały powodują, że w domu mamy bardzo suche powietrze. Wpływa to na jakość oddychania i nasze samopoczucie. Oczywiście można kupić elektryczny nawilżacz powietrza w sklepie. Jeśli jednak nie chcesz przeznaczać na to pieniędzy, istnieje prosty sposób na podniesienie wilgotności powietrza.

Wystarczy namoczyć ręczniki w lodowatej wodzie, dokładnie je wycisnąć i rozwiesić na kaloryferach lub suszarkach w całym mieszkaniu. Wysoka temperatura sprawi, że woda zacznie z nich parować i nawilżać powietrze w pokojach.

Nie używaj piekarnika i gotuj szybkie potrawy

Długie korzystanie z kuchni i włączanie piekarnika również może mieć wpływ na nagrzewanie się mieszkania. W upalne dni zrezygnuj całkowicie z korzystania z piekarnika. Na obiad wybieraj szybkie potrawy, które nie wymagają długiego gotowania. Nawet jeden palnik z kuchenki, może mocno nagrzać całą kuchnię.

Może Cię zainteresować

zamknij