PoradyLajfhakiO tym nie powiedzą ci w żadnej drogerii. Nie spostrzeżesz, kiedy perfumy przestaną pachnieć

O tym nie powiedzą ci w żadnej drogerii. Nie spostrzeżesz, kiedy perfumy przestaną pachnieć

czy perfumy mają termin ważności, fot. Genialne
czy perfumy mają termin ważności, fot. Genialne
26.09.2023 16:53

Każdy z nas lubi pięknie pachnieć, a mówi się, że zapach dodaje pewności siebie. Wielu z nas posiada kilka sztuk flakonów, którymi z przyjemnością się pryska. Jednak nikt nie zastanawia się nad tym, czy perfumy mają termin ważności. Sprawdź, jak jest na prawdę.

Bardzo często otrzymujemy je w prezencie lub kupujemy sobie sami, przez co ich aromaty kojarzą się nam z różnymi chwilami w życiu. Zazwyczaj jednych używamy na ważniejsze wyjścia, a drugie na co dzień. Przez to — zależnie od humoru lub pory roku — dobieramy odpowiedni zapach. Okazuje się, że nadal zbyt mało wiemy o ich właściwościach i przechowywaniu.

Czy perfumy mają termin ważności?

Jako że są to kosmetyki, to z pewnością powinny taki termin posiadać. Jednak w przypadku perfum nie jest to tak proste. Zazwyczaj na opakowaniu pojawia się oznaczenie producenta, które wskazuje na to, przez jaki czas powinny zachować swój właściwy zapach. Znak ten to PAO, czyli po angielsku period of Time After Opening, który jest umieszczony w formie grafiki otwartego słoiczka z oznaczeniem M, czyli miesiąca. Mimo to niewielki odsetek osób zwraca na niego uwagę, przez co wyznaczony czas użytku mija bez naszej wiedzy. Ogólnie przyjęty czas przydatności perfum to 12 miesięcy, jednak jak wiemy, często służą one o wiele dłużej. Jeśli ich zapach oraz formuła pozostaje niezmieniona, to nie należy się ich pozbywać.

Perfume bottle with roses on pink fabric background
Perfume bottle with roses on pink fabric background

Co źle wpływa na perfumy?

Bardzo wiele czynników ma ogromny wpływ na perfumy. Okazuje się, że jeśli są przetrzymywane w temperaturze powyżej 18 stopni Celsjusza, to zmieniają zapach, ponieważ parują. Należy więc przechowywać je z daleka od źródła ciepła, czyli kaloryfera lub okna. Nie należy też umieszczać flakonów w łazience, mimo że wyglądają wtedy ładnie oraz świadczą o guście mieszkańców. Panuje tam wilgoć oraz wysoka temperatura, która szybko psuje perfumy. Promienie słoneczne również nie pomogą. Przez nie cząsteczki zawarte w składzie zapachu szybko rozkładają się na czynniki pierwsze, co absolutnie nie służy skrupulatnie skomponowanym zapachom.

Aromatic Perfume bottles on the wooden desk at wooden background
Aromatic Perfume bottles on the wooden desk at wooden background

Jak przechowywać perfumy?

Dobrze jest trzymać je w zacienionych, chłodnych oraz suchych miejscach, które przedłużają maksymalnie ich czas użytkowania. Warto też przechowywać je w oryginalnych kartonowych opakowaniach, przez które minimalizuje się dostęp światła.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także