W upały łatwo się odwodnić. Reaguj już na pierwsze objawy!
Lekarze zalecają spożywanie ok. 2 litrów płynów dziennie. Jeśli pijemy za mało, mogą pojawić się objawy odwodnienia. Warto je znać, by w porę zareagować. Zbyt duży ubytek wody może sprawić, że ty lub twoje dziecko wylądujecie w szpitalu.
20.07.2023 19:52
Nasze organizmy składają się w 60-70 procentach z wody. Odpowiada ona za wiele zachodzących w nich procesów. Nawet niewielkie odwodnienie może mieć bardzo zły wpływ na nasze zdrowie. Właśnie dlatego tak ważne jest regularne picie wody lub napojów izotonicznych.
Czym grozi odwodnienie?
Odwodnienie bywa skutkiem m.in. upałów, spożywania alkoholu lub przyjmowania zbyt małej ilości płynów. Bez względu na przyczynę może mieć fatalne skutki dla naszego zdrowia. Częstymi efektami dehydratacji są bolesne zaparcia, problemy ze wzrokiem, a także podwyższone ciśnienie. Spożywanie zbyt małej ilości płynów może powodować również m.in. zapalenie pęcherza, zaburzenia pracy nerek, kamicę nerkową, jaskrę, niewydolność krążenia, a nawet zawał serca. Odwodnienie sprawia, że w organizmie zalegają toksyny, dochodzi do zagęszczenia żółci, problemów trawiennych, wystąpienia żylaków odbytu, a także zaburzenia pracy układu nerwowego. Skrajne odwodnienie może natomiast doprowadzić do zapadnięcia w śpiączkę.
Zobacz także
Jakie są objawy odwodnienia u dzieci?
Niemowlęta i małe dzieci to jedna z grup najbardziej narażonych na odwodnienie. Wszystko przez to, że nie są w stanie zasygnalizować, że są spragnione. Do dehydratacji dochodzi u nich bardzo szybko, m.in. wskutek biegunki.
- Pierwsze objawy odwodnienia to suche wargi, błona śluzowa jamy ustnej oraz język (przy 1. stopniu odwodnienia).
- Niemowlęta, które spożyły zbyt mało płynów, stają się apatyczne i rozdrażnione (przy 2. stopniu odwodnienia). Mają również wzdęte brzuszki i płaczą bez łez.
- O braku odpowiedniej ilości wody świadczą również objawy takie jak: zapadnięte ciemiączko i gałki oczne, szara i nieelastyczna skóra, przyspieszony oddech, drgawki oraz ciemny mocz lub jego całkowity zanik (przy najwyższym, 3. stopniu odwodnienia).
Jakie są objawy odwodnienia u dorosłych?
Najbardziej narażone na dehydratację są osoby starsze, które odczuwają mniejsze pragnienie. Objawy odwodnienia występują u dorosłych, gdy utrata wody w organizmie wynosi ok. 3 procent. Pierwszymi symptomami, że spożywamy za mało płynów, są zwiększone pragnienie oraz mniejsza produkcja moczu. Później występują również: ból i zawroty głowy, nudności, wymioty, skurcze mięśni, a także gęsty, ciemny mocz. Osoby odwodnione często miewają również zaburzenia widzenia i problemy z koncentracją.
Co robić, gdy zauważysz objawy odwodnienia?
Postępowanie w przypadku odwodnienia u dzieci oraz dorosłych nieco się różni. Kiedy widzisz u starszego dziecka pierwsze objawy odwodnienia, zacznij regularnie podawać mu płyny. Zaleca się podanie w ciągu 4 godzin 100 ml na każdy kilogram masy ciała. Możesz również zastosować specjalistyczne preparaty na odwodnienie dostępne w aptekach. W przypadku większego odwodnienia u starszych dzieci i jakichkolwiek objawów dehydratacji u niemowląt konieczna jest wizyta u lekarza, który zdecyduje o najlepszym sposobie leczenia. Na odwodnienie u osób dorosłych najlepszym sposobem jest podawanie dużej ilości płynów — wody, herbatek ziołowych oraz rozcieńczonych soków. Przy silniejszych objawach konieczna jest natomiast hospitalizacja.