PoradyLajfhakiOd kiedy podlewam tak filodendrony, sąsiadka chodzi zielona z zazdrości. Są tak bujne!

Od kiedy podlewam tak filodendrony, sąsiadka chodzi zielona z zazdrości. Są tak bujne!

czym podlewać filodendrony, fot. YouTube/TheJungleHaven
czym podlewać filodendrony, fot. YouTube/TheJungleHaven

13.09.2023 14:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Te egzotyczne rośliny od kilku sezonów utrzymują się na fali popularności. Nic dziwnego, ponieważ nadają wnętrzu klimat dżungli, przez co mentalnie przenoszą nas bez wychodzenia z domu w najdalsze zakątki świata. Sprawdź, czym podlewać filodendrony, aby długo i bujnie kwitły.

Uprawa tych roślin nie sprawia wiele trudności, przez co idealnie nadadzą się jako pierwsza roślina domowa. Należy jednak poznać ich wymagania, aby wiedzieć, jak im nie zaszkodzić. Najlepiej wybrać naturalne i domowe rozwiązania, które nie obciążą portfela.

Czego potrzebują filodendrony?

Warto pamiętać o tym, że rośliny te wywodzą się z tropików, gdzie osiągają ogromne rozmiary. Do prawidłowego rozwoju potrzebują światła, ale nie bezpośredniego. Należy więc stawiać go za firaną lub kawałek od okna — tak, aby padające na niego promienie słoneczne były rozproszone. Ważne w ich hodowli jest także odpowiednie nawodnienie, a w szczególności zraszanie. Naturalnie liście filodendronów są do niego przyzwyczajone. Zabieg ten powoli im jeszcze lepiej i bujniej się rozwijać. Podobna zasada tyczy się wilgoci powietrza, która powinna być wysoka. Do tego celu najlepiej sprawdzi się nawilżacz powietrza postawiony w sąsiedztwie rośliny. Podczas sezonu grzewczego należy trzymać filodendrona z daleka od źródła ciepła, m.in. kaloryfera. Kluczem do prawidłowego rozwoju rośliny jest podłoże, które powinno być dobrze przepuszczalne, żyzne oraz lekkie.

Small business worker misting plants with a water spray
Small business worker misting plants with a water spray

Czym podlewać filodendrony?

Podczas okresu wegetacyjnego należy systematycznie dbać o odpowiednie odżywienie rośliny. Jesienią i zimą zaś warto zrezygnować z tego wcale lub stosować małą dawkę. Te chłodniejsze pory roku są czasem, kiedy filodendron przechodzi w stan spoczynku, przez co nie potrzebuje odżywienia. Nawóz warto stosować profilaktycznie, aby zapobiec marnieniu rośliny. Do przygotowania domowej bomby witaminowej wystarczy zalać 1 kostkę świeżych drożdży 10 litrami wody, a następnie poczekać do całkowitego rozpuszczenia produktu. Po kilku godzinach nawóz będzie gotowy. Jeśli nie masz drożdży, to ich świetnym zamiennikiem będzie 1 łyżka żelatyny rozrobiona w 3 szklankach wody. Takim nawozem warto podlewać filodendrona raz na 3 tygodnie, ponieważ dostarczy roślinie potasu, azotu, magnezu, cynku oraz miedzi.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także