PoradyLajfhakiOd zawsze trzymam je w lodówce. Podczas wizyty teścia chyba mu tym podpadłam

Od zawsze trzymam je w lodówce. Podczas wizyty teścia chyba mu tym podpadłam

Czy można przechowywać ziemniaki w lodówce? fot. genialne.pl
Czy można przechowywać ziemniaki w lodówce? fot. genialne.pl
08.10.2023 09:44

Szukasz dobrego miejsca, by przechowywać ziemniaki, a szuflada w lodówce wydaje się idealna? Niestety nie jest to najlepszy wybór. Chowanie bulw w chłodziarce może być bardzo groźne dla naszego zdrowia. Sprawdź, dlaczego ziemniaki nie powinny być przechowywane w zimnym miejscu.

Aktualnie trwa sezon na kopanie ziemniaków, co też wpływa na ich cenę w sklepach. Jest bardzo atrakcyjna, więc ludzie nabywają spore ilości, by mieć je już na zapas. Jeśli nie mamy żadnej komórki ani piwnicy, jesteśmy zmuszeni do trzymania ich w kuchni. Część osób decyduje się wrzucić je do szuflady w lodówce, lecz jest to duży błąd!

Ziemniaki to trujące rośliny

Chyba każdy z nas wie, że surowa bulwa ziemniaka jest trująca. Zjedzenie może wywoływać ból brzucha, biegunkę czy gorączkę i są to standardowe objawy zatrucia. Wszystkiemu winny jest wysoki poziom solanin. Jest to związek z grupy glikoalkaloidów, który występuje głównie w pędach, lecz pewne ilości znajdują się również w bulwach. Jeśli nie poddamy ziemniaków odpowiedniej obróbce termicznej, nie możemy ich zjeść w obawie o zatrucie. Mimo wszystko nie należy się ich bać, gdyż jadamy je od kiedy pamiętamy i ciężko znaleźć przypadki, gdy ktoś zatruł się ziemniakiem. Najczęściej to wynik nieumiejętnego przygotowania, choć surowe ziemniaki są niesmaczne i mało kto byłby w stanie je zjeść.

Czy można przechowywać ziemniaki w lodówce? fot. Freepik
Czy można przechowywać ziemniaki w lodówce? fot. Freepik

Czy można przechowywać ziemniaki w lodówce? Lepiej nie

Mówi się, że ziemniaki potrzebują chłodu, więc część osób decyduje się na wrzucenie ich do lodówki. Nie jest to najlepsza decyzja, gdyż tam szybko zaczną się psuć. Zbyt niska temperatura sprawi, że zmiękną, staną się brązowe, pomarszczone, zwiększy się ich zawartość cukru. Ponadto wzrośnie ilość akryloamidu, czyli szkodliwego związku, który przyczynia się do powstawania chorób nowotworowych. O wiele lepszą opcją jest powkładanie bulw do skrzynki i wrzucenie tam jabłka, które spowolni proces starzenia. Wszystko za sprawą uwalnianego z owocu etylenu. Bulwy będą w dobrym stanie nawet przez 8 tygodni, po tym czasie pojawią się pierwsze kiełki, lecz po ich usunięciu ziemniaki można nadal spożywać.

Czy można przechowywać ziemniaki w lodówce, fot. Freepik
Czy można przechowywać ziemniaki w lodówce, fot. Freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także