NewsyOdkryto jedno z najstarszych mieszkań na świecie. Stało puste od 17 tys. lat

Odkryto jedno z najstarszych mieszkań na świecie. Stało puste od 17 tys. lat

Mieszkanie to nie tylko kwatera w bloku, ale miejsce, gdzie toczy się codzienne życie. Na terenie Hiszpanii odkryto jaskinię, w której widać idealnie zagospodarowaną przestrzeń, która kilkadziesiąt tysięcy lat temu była czyimś domem. Mimo takiego upływu czasu miejsce jest doskonale zachowane!

Wejście do ukrytej jaskini.
Wejście do ukrytej jaskini.
Źródło zdjęć: © Freepik | wirestock

Jak możesz się domyślać, tysiące lat temu ludzie mieszkali wszędzie tam, gdzie dało się schronić przed niebezpieczeństwem. Groty i jaskinie były idealnymi miejscami, które dawały bezpieczeństwo, ciepło i były na tyle duże, by można było tam swobodnie żyć. Niedawno hiszpańscy archeolodzy odkryli "najlepiej zachowane paleolityczne mieszkanie na świecie", które — uwaga! — ma aż 17 tys. lat!

W jego wnętrzu zauważono miejsce na palenisko, działa sztuki, biżuteria czy ślady dawnego życia właścicieli. Poznaj historię jaskini La Garma w Kantabrii, którą ostatni raz zamieszkiwano tysiące lat temu, a jej wyposażenie w dalszym ciągu jest w nietkniętym stanie.

"Kapsuła czasu" przetrwała 17 tysięcy lat

Pierwsze odkrycia w tym rejonie Hiszpanii miały miejsce już w 1995 roku, gdy na terenie gór odnaleziono mnóstwo jaskiń, w których mieszkali ludzie. W trakcie badań okazało się, że jedna grot jest tylko częściowo odkryta, gdyż w głównej komorze znajduje się potężny głaz, który może zasłaniać dalszą część mieszkania. Po jego usunięciu odkryto drugą część jaskini, która była zamieszkiwana 17 tysięcy lat temu!

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Domowe ciekawostki, które musisz poznać

Jak relacjonują badacze, komora ma ok. 5 metrów kwadratowych powierzchni, a jej przestrzeń jest ograniczona przez stalagmity i kamienne bloki. Ówcześni ludzie wykorzystywali zrosty do budowania konstrukcji z patyków i skór podpartych na półce skalnej. Na środku mieszkania znajduje się palenisko, a dokoła niego mnóstwo przedmiotów codziennego użytku — narzędzia, poroża, kości, które wykorzystywano do obrabiania skór. Znaleziono również igły oraz włócznie, a w całej jaskini odkopano aż 4614 przedmiotów.

Sztuka istniała już w tamtych czasach

Poza przedmiotami codziennego użytku w jaskini znaleziono mnóstwo artefaktów z okresu paleolitu. Jednym z nich jest pradawne dzieło sztuki — kość z wygrawerowanym wizerunkiem zwierzęcia i ludzkiej twarzy. Co ciekawe, jest to jedyny taki przedmiot pochodzący z paleolitu, który kiedykolwiek odkryto w Europie. Poza nim znaleziono mnóstwo wisiorków, które w większości były zrobione z kości żubrów, koni i jeleni.

Jaskinia La Grama jest w dalszym ciągu przeszukiwana, więc pasjonaci i archeolodzy czekają na nowe znaleziska, które, choć w małym stopniu odkryją prawdę o ludziach i życiu z tamtego okresu. W lutym 2024 roku ma się odbyć konferencja prasowa w hiszpańskim Narodowym Muzeum Archeologicznym, podczas której badacze podsumują wszystko na temat niesamowitego odkrycia.