To "najpiękniejszy nagrobek" w Warszawie. Okazuje się, że jest to kopia
Wiele osób chce postawić swoim bliskim monumentalny pomnik, który będzie ich godny. Nie inaczej jest w przypadku pewnego wyjątkowego, warszawskiego nagrobka.
01.11.2023 16:04
Na wielu polskich cmentarzach znaleźć możemy ciekawe groby, które swoją formą, ale i materiałem wprawiają nas w zdumnienie. Nie inaczej jest w przypadku tego konkretnego pomnika, który znajduje się na Starych Powązkach w Warszawie. To właśnie tam natknąć można się na bogato zdobione groby, które wyszły spod dłuta najwybitniejszych rzeźbiarzy XIX i XX wieku.
Zobacz także
Jaki jest "najpiękniejszy nagrobek"?
Należy on do 18-letniej warszawianki Lusi Raciborowskiej. Rodzina w ten sposób chciała upamiętnić swoją krewną. Mogiła ta uchodzi za znakomite dzieło sztuki sepulkralnej w Polsce. Wykonał ją w 1899 roku pochodzący z Włoch artysta Donato Barcaglia.
Pomnik przedstawia młodą dziewczynę, która wychodzi z trumny w kierunku nieba. Dlatego stanowi unikat, który zawsze przykuwa wzrok przechodniów. Nic dziwnego, Barcaglia zadbał o najdrobniejsze detale, które wprawiają w zachwyt każdego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Najpiękniejszy nagrobek ma bliźniaka?
Okazuje się, że nagrobek Lusi Raciborowskiej wcale nie jest unikatem, a jego bliźniak znajduje się we Francji. Co ciekawe obydwa stworzył właśnie Donato Barcaglia. Nagrobek na cmentarzu w Menton również wprawa w zdumienie, a nawet stał się lokalnym symbolem tego miejsca.
W nim znajdują się prochy 27-letniej Janiny Lewandowskiej oraz jej krewnych. Dlatego tym bardziej figura na pomniku skłania do głębszej refleksji nad przemijaniem. Wiele osób uważa, że znaczenie rzeźby należy odczytywać dosłownie. W obu pięknych grobach spoczywają młode kobiety, a postać wychodząca z trumny to personifikacja zmartwychwstania.
Poznaj najstarsze nekropolie w Polsce
- Stare Powązki w Warszawie powstały w 1792 rok, a do dnia dzisiejszego mają ponad 40 hektarów powierzchni. Spoczywa na nich blisko milion osób, w tym zasłużeni dla naszej kultury i sztuki m.in.: Stanisław Moniuszko, Władysław Reymont, Zbigniew Herbert, Leopold Staff, Bolesław Leśmian oraz Agnieszka Osiecka.
- Cmentarz Rakowicki w Krakowie powstał już około 1803 roku, a miejsce spoczynku znaleźli na nim artyści, naukowcy, jak również działacze społeczni. Wśród nich możemy odnaleźć grób m.in.: Jana Matejki czy Wisławy Szymborskiej.
- Stary Cmentarz w Ostrowie Wielkopolskim został założony 1782 roku i jako pierwsza nekropolia znajdował się poza obrębem miasta. Można na nim zobaczyć nagrobki klasyczne, neoromantyczne, secesyjne oraz kubistyczne.
- Stary Cmentarz Rzymskokatolicki w Płocku – Płockie Powązki również należą do najstarszych cmentarzy w Polsce. Założono je w 1780 roku, a funkcjonowały do 1945 roku. W XIX wieku powstawały tam groby ziemne lub ceglane. Dopiero później zaczęto stawiać także te z kamienia polnego, piaskowca oraz granitu.