PoradyDomowe trikiOdpuść sobie magiczne triki. Oto klucz, by tulipany w wazonie dłużej stały

Odpuść sobie magiczne triki. Oto klucz, by tulipany w wazonie dłużej stały

Tulipany w wazonie stoją długo
Tulipany w wazonie stoją długo
Źródło zdjęć: © Genialne

06.04.2024 13:56, aktual.: 06.04.2024 15:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Cięte kwiaty w domu od razu poprawiają humor, a przy tym dodają wnętrzu elegancji i koloru. Wiele osób zastanawia się, co zrobić, żeby tulipany nie opadały, a ta sztuka wcale nie wymaga magicznych trików. Wkładając kwiaty do wazonu, pamiętaj o jednej zasadzie, dzięki niej zostaną z tobą na dłużej!

Wiosna za oknem zachęca do tego, aby wprowadzić ją do domów, którym często brakuje świeżości. Taki drobny element jak cięte tulipany jest uroczym akcentem, ale jak długo można je utrzymać w dobrej kondycji? Zamiast dosypywać do nich drogich odżywek, zastosuj ten sprawdzony patent. Tylko tak uratujesz tulipany przed zwiędnięciem.

Jak dbać o cięte tulipany?

Tulipany wcale nie wymagają tego, aby na nie chuchać lub dmuchać, ponieważ z zaledwie drobną pomocą doskonale poradzą sobie same. Nie bez powodu kwiaty te są symbolem wiosny, a wśród ich odmian i barw każdy znajdzie te idealne dla siebie. Jeśli otrzymałeś bukiet z tulipanów, to nie łap od razu za wazon, a dokładnie mu się przyjrzyj. Bardzo często czystość szkła pozostawia wiele do życzenia, a delikatne tulipany nie będą długo się w nim utrzymywać. W pierwszej kolejności umyj wazon, dzięki czemu tulipany nie oklapną.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Z pewnością wiele osób od razu umieści cięte tulipany w wodzie, a to kolejny błąd, przez który zaczną więdnąć. Zamiast ryzykować, złap się za nożyk i przytnij na prosto łodygi tulipanów, dzięki czemu od razu zachęcisz je do otwarcia kwiatostanów oraz pozwolisz na lepsze wchłanianie wody. Bardzo często tulipany w wazonie stoją bez opakowania, a to również negatywnie wpływa na ich kondycję.

Pod żadnym pozorem nie ściągaj go z bukietu od razu, ponieważ tulipany szybko zaczną opadać. Idealnie będzie, kiedy umieścisz je z folią w wazonie na około godzinę. Dopiero po tym czasie kwiaty zdążą się uformować, czyli napiąć, a to wpłynie nie tylko na ich wygląd, ale również wytrzymałość.

Co zrobić, żeby tulipany długo stały w wazonie?

Jeśli myślisz, że wystarczy zaopatrzyć się w odżywkę lub inny specyfik do kwiatów ciętych, który przedłuży życie tulipanów niczym zaklęcie, to z pewnością się rozczarujesz. Wiele osób dosypuje do wody w wazonie cukier, dolewa alkoholu, a nawet wrzuca monety lub inne dziwne, ale mające niewyjaśnioną popularność rzeczy. Czy dzięki temu tulipany faktycznie wytrzymają dłużej? Te triki z góry są skazane na porażkę, ponieważ kwiaty nie tylko zaczną opadać, ale też gnić, a przecież nie to jest twoim celem.

Jak uratować oklapłe tulipany na długie tygodnie? Kluczem jest woda! Według doświadczonych ogrodników powinna być ona przede wszystkim zimna, ponieważ właśnie taka wpływa na powolne obumieranie łodyg oraz pąków. Na dodatek taka temperatura wody dla tulipanów sprawi, że do wnętrza kwiatów nie dostanie się powietrze, a woda, którą należy wymieniać codziennie lub co drugi dzień. Jeśli zaniedbasz tulipany w wazonie, to nie pobędą z tobą zbyt długo.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także