PoradyDomowe trikiUważaj na efekt wspólnego wazonu. Kwiaty momentalnie oklapną

Uważaj na efekt wspólnego wazonu. Kwiaty momentalnie oklapną

Tak kwiaty w wazonie nie postoją za długo
Tak kwiaty w wazonie nie postoją za długo
Źródło zdjęć: © Genialne
29.03.2024 12:46

Cięte kwiaty w wazonie są przepiękną ozdobą domu, a przy tym dodają naszemu wnętrzu elegancji. Wiele osób chce, aby stały w nim jak najdłużej, ale podczas tworzenia kompozycji może dojść do "awarii". Jakich kwiatów nie trzymać razem w wazonie? Pewne połączenie jest bardzo toksyczne.

Świat kwiatów, a szczególnie tych ciętych, rządzi się swoimi prawami, o których często nie mamy pojęcia. Szczególnie teraz wiele osób chce wprowadzić do swojego domu powiew świeżości oraz wiosny, a popularne tulipany, narcyzy i klasyczne róże to znakomity wybór. Każda z tych roślin będzie prezentować się pięknie, dopóki nie umieścimy tych kwiatów w wazonie razem. Na czym polega efekt wspólnego wazonu i jak go uniknąć?

Jakich kwiatów nie trzymać razem w wazonie?

Jeśli marzy ci się kwietna kompozycja z tulipanów, narcyzów i róż, to lepiej odpuść ten pomysł, zanim włożysz je wszystkie do wody. Wtedy masz gwarancję, że kwiaty nie postoją w wazonie dłużej, a bardzo szybko opadną, nawet jeśli zastosujesz najlepsze triki na odżywienie. Te gatunki roślin źle oddziałują na siebie, a winowajcą kwiatowej katastrofy jest narcyz. Ten przepiękny kwiat uznawany za symbol wiosny skrywa w sobie poważne zagrożenie, przez które tulipany padną główkami w dół.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Narcyzy idealnie skomponują się w wazonie z irysami, ale nigdy z tulipanami lub różami. Wszystko za sprawą cukrów oraz narcyklazyny, która jest uwalniania z łodyg tych kwiatów. Dla większości kwiatów są to substancje mocno toksyczne, a nagła dawka bakterii z żółtych kwiatów sprawi, że róże klapną szybciej, niż przewidywałeś. Stanie w skażonej wodzie powoduje błyskawiczne marnienie wielu odmian. Dla tulipanów towarzystwo narcyzów w wazonie jest niekorzystne także przez toksyczny alkohol wytwarzany przez narcyzy. Skutecznie wstrzymuje on podział komórek tulipanów, jak również wpływa na żółknięcie liści.

Co zrobić, aby kwiaty w wazonie stały dłużej?

Kiedy już wiesz, jakich kwiatów lepiej ze sobą nie łączyć, to z pewnością chętnie dowiesz się, w jaki sposób przedłużyć im życie. Cięte kwiaty w wazonie przeżyją, jeśli do wody dodasz specjalnej odżywki, ale nie tej za miliony monet. Zamiast wydawać pieniądze, sięgnij po cukier, a już jedna szczypta kryształków zrobi ogromną różnicę.

Równie dobrym zamiennikiem domowej odżywki do kwiatów będzie miód, który zadziała na tej samej zasadzie. Taki zastrzyk pobudzi do życia nawet marniejące już rośliny. Do wody w wazonie możesz też dodać pół tabletki aspiryny, a zadziała skutecznie na tulipany, a nawet róże. Jej dobrym zamiennikiem jest kwasek cytrynowy lub odrobinka promili, które również pokochają kwiaty cięte.

Źródło: Instagram - @science_mission.

Źródło artykułu:Genialne.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także