PoradyLajfhakiOprysk na gąsienice kosztuje mniej niż 1 zł. Szybko i doszczętnie wyprasza je z upraw

Oprysk na gąsienice kosztuje mniej niż 1 zł. Szybko i doszczętnie wyprasza je z upraw

oprysk na gąsienice, fot. Youtube/TheMillennialGardener, Freepik
oprysk na gąsienice, fot. Youtube/TheMillennialGardener, Freepik
02.08.2023 16:27

Każda uprawa ogrodowa jest narażona na ataki chorób lub szkodników. Od pewnego czasu panuje plaga zżerającego liście i kwiaty pasożyta. Podpowiadamy, jak przygotować oprysk na gąsienice.

Każdy, kto ma chociaż mały ogródek, z pewnością zauważył w ostatnim czasie nieestetyczne dziury na liściach. Przez to rośliny bardziej przypominają ser, a zmiany pojawiają się z dnia na dzień. To oznaka, że mamy do czynienia z gąsienicą zieloną, która poprzez swój kolor jest trudna do zauważania. W efekcie rozprzestrzenia się po całym ogrodzie i niszczy uprawy.

Pierwsza pomoc na gąsienice

Zazwyczaj zauważamy je dopiero wtedy, kiedy zamierzamy zerwać potrzebną nam roślinę. Dziury w liściach to już zaawansowany objaw ataku gąsienic, ponieważ z niektórych listków (np. bazylii) nie pozostaje nic. Należy szybko sprawdzić, czy nadal nie znajduje się na niej zielona gąsienica. Jeśli złapałeś pasożyta na gorącym uczynku, to spróbuj pozbyć się jej mechanicznie. W większości przypadków sposób ten może pomóc i szybko rozwiązać problem bezpowrotnie, a u innych szkodniki mogą powracać. Mimo to, zanim zdecydujesz się na poważniejsze kroki, spróbuj usunąć je samodzielnie z roślin.

Obraz

Domowy oprysk na gąsienice

Kiedy infekcja jest bardzo rozległa, a tradycyjne metody zawiodły, to należy przygotować specjalistyczny środek. Wszystkie potrzebne składniki znajdują się w każdym domu, a ich łączny koszt nie wyniesie więcej niż 1 zł. Warto dodać, że oprysk jest naturalny, przez co nie pogorszy stanu roślin. Wystarczy wziąć 0,5 łyżeczki sody oczyszczonej, a następnie dolać 1 łyżeczkę szarego mydła w płynie. Kiedy obydwa składniki się połączyły, to należy rozpuścić je w 1 litrze ciepłej wody, a następnie ostudzić. Na koniec wystarczy przelać preparat do butelki z atomizerem i stosować na zainfekowane rośliny. Najlepiej stosować preparat obficie na noc co 3 dni. Ważne jest to, aby oprysk pokrył wszystkie liście, łodygi oraz kwiaty. Regularność w jego stosowaniu jest kluczem do sukcesu, ponieważ metoda ta wymaga czasu. Po tygodniu na roślinach będzie się pojawiać mniej dziur, a po kolejnych siedmiu dniach zielone gąsienice zostaną zlikwidowane na dobre. Warto dodać, że po zastosowaniu tej kuracji problem zazwyczaj nie powraca.

Żółta wstążka w ogrodzie to alternatywa dla oprysku. Fot. Getty Images
Żółta wstążka w ogrodzie to alternatywa dla oprysku. Fot. Getty Images
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także