PoradyLajfhakiOrzeszki ziemne możesz uprawiać w swoim ogródku. Mało kto o tym wie

Orzeszki ziemne możesz uprawiać w swoim ogródku. Mało kto o tym wie

Orzeszki ziemne są częstą przekąską podczas imprez. To również świetny dodatek do ciast typu snickers, a nawet sałatek. Okazuje się, że te pyszne orzechy można uprawiać w domowych warunkach. Podpowiadamy, jak uprawiać orzeszki ziemne w domu.

jak uprawiać orzeszki ziemne w domu fot. TEO Garden YouTube / Getty images
jak uprawiać orzeszki ziemne w domu fot. TEO Garden YouTube / Getty images

09.06.2023 15:48

Jeśli jesteśmy miłośnikiem orzeszków ziemnych, nie musisz już kupować ich w sklepie. Możesz mieć je zawsze na wyciągnięcie ręki dzięki domowej uprawie. Zobacz, jak to zrobić, by zapewnić im warunki do wzrostu.

Orzeszki ziemne, jak je uprawiać?

Te popularne orzechy uprawia się w ciepłych rejonach świata. Nie jest to przypadkowe, ponieważ sadzonki źle znoszą mróz. Najczęściej robi się to w USA, Nigerii czy Indiach. W Europie zaś uprawy znajdują się we Włoszech i Francji. W naszym kraju ze względu na klimat uprawa tych orzechów jest dość ryzykowna i zależna od pogody. Dlatego, jeśli chcemy zająć się ich uprawą, najlepiej zrobić to pod osłonkami, wtedy nie będzie ryzyka, że zmienna pogoda negatywnie wpłynie na sadzonki.

Obraz

Warunki dla orzeszków ziemnych

Podstawą uprawy tych orzechów jest zapewnienie im ciepłego stanowiska, najlepiej pod osłoną, aby uchronić sadzonki od wiatru. Ziemia powinna być żyzna i próchnicza, o pH do 6,5. Sadzonka wolno kiełkuje, dlatego potrzebuje 5-6 miesięcy, aby zawiązywać strąki. Do siana orzeszków ziemnych nie używaj tych prażonych i solonych, takie nie nadają się do uprawy. Poleca się kupić nasiona w sklepie ogrodniczym. Wyłuskane nasiona wcześniej zalewa się wodą, aby nieco napęczniały, dopiero potem wsadza się je do przygotowanego podłoża w głębokich pojemnikach lub workach z ziemią.

Obraz

Uprawa krok po kroku

Przed zasianiem, nasiona orzeszków ziemnych najpierw moczy się w wodzie przez 24 godziny. Siew wykonuje się na początku marca, siejąc każde nasionko osobno. Wsadza się je do dużych donic lub skrzyń na głębokość około 4 cm, można też użyć do tego worków z przygotowaną wcześniej ziemią. Samo kiełkowanie nasion trwa od 5 do 10 dni.

Obraz

Przygotowanie rozsady trwa około 2 miesiące. Ważne, aby wtedy zapewnić sadzonkom temperaturę 23-27 stopni. Dlatego poleca się uprawę pod osłonkami. Nada się do tego folia perforowana z drobnymi otworami. Zwiększy ona temperaturę i ograniczy wyparowywanie wody z gleby. Jeśli siejesz je w pojemnikach, postaw sadzonki na parapecie po stronie południowej. Podczas procesu wzrostu sadzonek ważne jest, aby utrzymywać podłoże w umiarkowanej wilgotności - ani nie przelać go, ani nie przesuszyć. Co 3-4 tygodnie można zastosować nawóz organiczny i pamiętać o odchwaszczaniu. Na zbiory trzeba poczekać do późnej jesieni. Po wyjęciu z ziemi rozwinięte sadzonki pozostawia się je 2-4 dni w suchym i przewiewnym miejscu. Później można zbierać suche strąki i stosować je w kuchni.