Oszczędzałam, a rachunki za ogrzewanie nie spadały. Wszystko przez banalny błąd
21.01.2024 17:59
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Ogrzewanie domu bywa sporym problemem dla Polaków. Z jednej strony chcemy, by było nam ciepło, z drugiej wiemy, że podkręcanie temperatury odbije się na naszym rachunku pod koniec miesiąca. Zamiast "podkładać do pieca", znajdź przyczynę wychładzania domu. Jedna jest dość powszechna i to właśnie nad nią się dziś skupimy.
Klimat w naszym kraju rzadko kiedy pozwala, by mieszanie nie było nagrzewane. Zima bywa mroźna i długa, a my nie mamy wyboru i musimy uruchomić ogrzewanie. Komfort i ciepło ma swoją cenę, dlatego zimą wiele osób zaciska pasa i rezygnuje z przyjemności. Warto jednak przyjrzeć się swojej przestrzeni i sprawdzić, czy nie popełniamy głupich błędów, przez co w pomieszczeniu jest chłodno, a grzejniki działają na pełnej mocy.
Dlaczego ciepło ucieka z twojego domu?
Istnieje kilka powodów, przez które w twoim domu jest wieczny chłód. Pierwsza sprawa to zastawianie grzejników meblami, co powoduje zahamowanie wydzielania ciepła. Dzieje się tak zazwyczaj, gdy pokoje są małe i mamy trudność z ustawieniem mebli, tak by te nie nachodziły na kaloryfer.
Kolejny błąd, który jest notorycznie popełniany, to zbyt częste wietrzenie. Oczywiście wymiana powietrza w pomieszczeniach jest bardzo ważna, lecz trzeba pamiętać, by robić to krótko i w określonych porach np. przed pójściem spać. Niektóre grzejniki mają wbudowaną grzałkę, która ma za zadanie podkręcać ogrzewanie, gdy w pomieszczeniu robi się chłodno. Podczas gdy my wietrzymy, ona wzmacnia grzanie i generuje wyższe rachunki. Warto również poruszyć problem nieszczelnych okien, które wpuszczają mnóstwo mroźnego powietrza. Wtedy również termostat zaczyna wariować i podnosi temperaturę w całym pomieszczeniu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak oszczędzać na ogrzewaniu?
Wiele osób uważa, że przed opuszczeniem domu lepiej wyłączyć ogrzewanie i uruchomić je dopiero po przyjściu. Choć pomysł sam w sobie brzmi dobrze, to niestety taki nie jest. Największy pobór energii następuje w momencie, gdy kaloryfer rozgrzewa się od zera do pełnej mocy. Właśnie dlatego całkowite skręcanie ogrzewania nie sprawi, że będziesz mieć niższe rachunki.
Warto również zając się oknami. Czy wiesz, że istnieje coś takiego jak "tryb zimowy" w oknach? Jeśli nie, koniecznie zainteresuj się tym tematem. Wystarczy zmienić jedno ustawienie, a okna nie będą przepuszczać zimnego powietrza z zewnątrz. W internecie znajdziesz masę filmików, gdzie dokładnie widać, jak zmienić tryb w oknie. Nie trzeba specjalistycznych narzędzi ani umiejętności, każdy sobie z tym poradzi.