Zimą otwieram okno o konkretnych godzinach. Nie ma mowy o wychłodzeniu i grzybie na ścianie
Występujące obecnie w wielu miejscach ujemne temperatury raczej zniechęcają do regularnego wietrzenia mieszkań. Nie należy jednak tego zaniedbać. Świeże powietrze w pomieszczeniach pozytywnie wpływa na nasz organizm. Kiedy zatem najlepiej wietrzyć mieszkanie zimą?
16.01.2024 10:59
Odpowiednie wietrzenie mieszkania lub domu jest bardzo istotne dla zdrowia oraz dobrego samopoczucia. Wietrząc pomieszczenia przez krótki czas i powtarzając tę czynność nawet kilka razy dziennie, można skutecznie oczyścić zanieczyszczone powietrze. Warto pamiętać, że takie czynności bardzo pozytywnie wpływają na jakość życia.
Zobacz także
Wietrzenie pomieszczeń a wilgoć
Zima w pełni. Chcąc czuć się komfortowo, każdy grzeje w swoim mieszkaniu. Wysokie temperatury i brak regularnego wietrzenia mogą jednak spowodować bardzo dużą wilgoć w pomieszczeniach. Niestety często zapominamy, że dopływ świeżego powietrza jest niezwykle ważny. Właśnie dzięki regularnej i częstej wymianie świeżego powietrza możemy utrzymać w mieszkaniu prawidłową wilgotność.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Po co wietrzyć, skoro będzie zimno?
Dla wielu wietrzenie mieszkania w czasie niskich temperatur i padów śniegu jest po prostu bezsensowne. Przecież otwieranie okna powoduje wyziębienie domu. Należy jednak mieć świadomość, że regularne i częste wietrzenie zapewnia nie tylko prawidłową cyrkulację powietrza, ale także znacząco wpływa na samopoczucie. Otóż według ekspertów zbyt suche albo zbyt wilgotne powietrze w pomieszczeniach może mieć zły wpływ na odporność. Dodatkowo brak regularnego wietrzenia może również wpływać na układ oddechowy i śluzówkę nosa!
Kiedy najlepiej wietrzyć zimą mieszkanie?
Zimą najlepiej postawić na trwające krótko, ale intensywne wietrzenie mieszkań. Podczas takiego zabiegu trzeba jednak pamiętać o kilku rzeczach. Najlepiej wietrzyć poprzez otwieranie okien na oścież i pozostawienie ich tak na około 5 -10 minut. Warto wypracować sobie pewną rutynę. Dobrze robić to w godzinach porannych, na przykład o godzinie 9:00 lub wczesnym wieczorem w okolicach godziny 20:00. Takie godziny są optymalne, ponieważ możesz rozpocząć swój dzień w wywietrzonym mieszkaniu lub zakończyć go, wdychając przed snem świeże i chłodniejsze powietrze. Warto pamiętać, to, że na czas otwierania okien trzeba zakręcić kaloryfery. Pozwoli ci to uniknąć ogromnych rachunków za ogrzewanie. Po wietrzeniu postaraj się także ogrzewać swój dom stopniowo.
Innym sposobem wietrzenia, ale jednak dużo gorszym będzie pozostawienie w jednym z pomieszczeń cały czas uchylnego okna. Takie rozwiązanie jest zdecydowanie mniej korzystne, ponieważ z mieszkania cały czas będzie uciekało ciepło. Dodatkowo ciągle uchylone okno może spowodować, przedostanie się do twojego mieszkania niechcianych gryzoni, ptaków lub zwierząt. To jednak nie wszystko. Taki sposób wietrzenia może grozić także włamaniem.