Tropiki w mieszkaniu odbiją się nie tylko na rachunkach. Specjaliści wytykają częsty błąd
Każdy skarży się, że opłaty za ogrzewanie są takie wysokie, lecz mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że w większości domów temperatura jest zbyt wysoka. Przegrzanie mieszkania ma wiele skutków ubocznych dla naszego zdrowia i samopoczucia, nie wspominając o ciągle rosnącym rachunku. Główny Inspektor Sanitarny wytyka błędy Polaków i mówi, jakie są ich konsekwencje.
15.12.2023 08:31
Zbyt wysoka temperatura w domu powoduje szereg przykrych dolegliwości, które odbijają się na twoim zdrowiu. Jest to potwierdzone przez lekarzy, którzy nie bez powodu apelują, by nie przegrzewać swojego ciała. Dotyczy to zarówno dorosłych, jak i małych dzieci. Urządzanie "tropików" w domu pogorszy twoje zdrowie i wyczyści konto bankowe.
Po wejściu do domu wita cię podmuch gorącego powietrza, od którego aż kręci się w głowie? Większość osób w dalszym ciągu uważa, że im cieplej, tym lepiej. Niestety nie mają racji, a pierwsze skutki czuć już po kilku dniach. Przegrzany organizm będzie stale przemęczony, senny i roztargniony. Dekoncentracja i ból głowy będą towarzyszyć ci już od pierwszych chwil. Grzejniki ustawione na pełną moc będą wydzielać mnóstwo ciepła i suchego powietrza, które wpłynie na skórę i układ oddechowy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wkrótce pojawią się pierwsze kłopoty ze snem. Będziesz cierpieć na bezsenność, co jeszcze bardziej cię zirytuje. W ten sposób powstaje błędne koło, z którego nie sposób się wydostać, jeśli niczego nie zmienisz. Pracownicy sanepidu nawołują, by przykręcić ogrzewanie nie tylko dla korzyści majątkowych, ale i własnego komfortu psychicznego. Ich zdaniem istnieje tylko jeden przedział odpowiedniej temperatury, jaką powinno się utrzymywać w domu.
Jaka jest idealna temperatura w domu?
Według ekspertów idealny przedział, w którym każdy powinien czuć się komfortowo to 18-22 stopnie Celsjusza. Dotyczy to każdego domostwa, niezależnie czy są tam małe dzieci, czy nie. Taka temperatura pozytywnie wpłynie na komfort termiczny i nie doprowadzi do przegrzania organizmu. Warto również zaznaczyć, że mimo niższej temperatury musisz stale wietrzyć pomieszczenia, w których przebywasz. Tyczy się to orzede wszystkim sypialni, gdzie im niższa temperatura, tym sen jest spokojniejszy i bardziej wartościowy.
Według sanepidu temperatura powyżej 22 stopni Celsjusza znacznie obniża odporność i wydolność oddechową. Alergicy, osoby cierpiące na astmę i choroby układu oddechowego mogą odczuwać trudności przez cały okres grzewczy. Obniżenie temperatury ogrzewania i regularne wietrzenie (minimum 15 minut dziennie) to dobry krok w stronę zdrowia i poprawy komfortu całego ciała.