PoradyPsychologiaOto co ludzie sukcesu robią zaraz po przebudzeniu. Odmienisz każdy dzień

Oto co ludzie sukcesu robią zaraz po przebudzeniu. Odmienisz każdy dzień

Nie istnieje jeden sposób na sukces, ale warto korzystać z doświadczeń osób, które go odniosły. Okazuje się, że wiele z nich wyrobiło sobie pewne nawyki, które ułatwiają skupienie się i poprawiają samopoczucie. Wiele z nich to proste, poranne rytuały, które może praktykować każdy z nas.

Szczęśliwa młoda kobieta siedzi za biurkiem
Szczęśliwa młoda kobieta siedzi za biurkiem
Źródło zdjęć: © Getty Images | Xavier Lorenzo

Mówi się o tym, że jednym z przepisów na sukces jest wczesne wstawanie. Wielu znanych biznesmenów wstaje bladym świtem, by oddawać się porannym rytuałom. Zdaniem specjalistów osoby budzące się wczesnym rankiem mają więcej energii i są bardziej skrupulatne. Dr Travis Bradberry, który jest znanym mówcą i konsultantem, przekonuje w artykule na LinkedIn, że wczesna pobudka to nie wszystko. Trzeba również wypracować kilka porannych nawyków, które pozwalają lepiej funkcjonować przez cały dzień.

Co piją i jedzą ludzie sukcesu?

Dr Travis Bradberry wylicza osiem nawyków, które należy wdrożyć, by odnieść sukces. Dwa z nich dotyczą porannej diety. Po pierwsze powinieneś pić wodę z cytryną. Cytryna zawiera m.in. witaminę C, potas i przeciwutleniacze. Dodanie jej do wody, pitej 15-30 minut przed pierwszym posiłkiem, ma gwarantować zastrzyk energii. Ekspert radzi również, by jeść zdrowe śniadanie. Przytacza przy tym statystyki mówiące, że osoby przestrzegające tego zalecenia są mniej narażone na otyłość i problemy z wysokim poziomem cukru w organizmie. Dodatkowo odznaczają się większą produktywnością i mają lepszą pamięć krótkotrwałą.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kilka ciekawostek

Co robić rano, żeby odnieść sukces?

Ważnym elementem porannej rutyny powinna być aktywność fizyczna. Bradberry przywołuje przykład założyciela Starbucksa Howarda Schultza, który codziennie rano rozsyłał pracownikom motywacyjne e-maile, a następnie ćwiczył. O tym, że warto rano poćwiczyć, otwarcie mówi również m.in. Mark Zuckerberg i wielu innych przedsiębiorców. Badania wykazały, że już 10 minut porannej aktywności poprawia koncentrację i dodaje energii.

Jeśli chcesz odnieść sukces, nie powinieneś być online od samego rana. Wspomniany Howard Schultz co prawda rozsyłał rano e-maile, ale później odcinał się na jakiś czas od technologii, by uprawiać sport i jeść śniadanie z rodziną. Zastąpienie porannego surfowania po internecie aktywnością fizyczną chwalił również szef Tesli i SpaceX - Elon Musk.

Wielu ludzi sukcesu przyznaje, że praktykuje od rana medytację lub trening uważności (mindfulness). To dobry sposób na to, żeby się wyciszyć i odstresować. Badania wykazały, że sesje medytacji zwiększają również zdolność koncentracji, a także pozytywnie wpływają na kreatywność oraz inteligencję emocjonalną.

Jak planować dzień, żeby odnieść sukces?

Dr Travis Bradberry przekonuje, że jeśli chcesz odnieść sukces, powinieneś odpowiednio planować swoje działania. Jako przykład podaje Benjamina Franklina, który ponoć wstawał codziennie o 4 rano i układał harmonogram na cały dzień. Nie musisz wstawać tak wcześnie, ale powinieneś ustalać każdego ranka cele i listę rzeczy do zrobienia (najlepiej zapisuj je w notesie, kalendarzu lub na kartce). Dzięki temu łatwiej będzie ci zrealizować wszystkie zamierzenia.

Gdy już wyznaczysz sobie cele, powinieneś upewnić się, że twój plan dnia jest możliwy do wykonania. Powinny znaleźć się w nim tylko działania, które na pewno nasz radę zrealizować. Doba nie jest przecież z gumy. Aby ułatwić sobie zadanie, przy każdej zaplanowanej czynności zapisz czas potrzebny na jej zrobienie. Dzięki temu będziesz miał pewność, że ze wszystkim się wyrobisz.

Jeśli chcesz odnieść sukces, musisz nauczyć się również odmawiać. Jeżeli nie wypracujesz tej umiejętności, prawdopodobnie będziesz brać na siebie zbyt wiele zobowiązań. Brak asertywności może mieć opłakane skutki. Badania wykazały, że osoby, które nie potrafią odmawiać, są bardziej narażone na stres, wypalenie zawodowe oraz depresję.