PoradyPsychologiaWiemy, ile snu potrzebuje człowiek. Popularne kłamstwo obalone

Wiemy, ile snu potrzebuje człowiek. Popularne kłamstwo obalone

Lekarze od lat powtarzają nam, że powinniśmy spać przynajmniej osiem godzin dziennie. Zdaniem Daniela Liebermana, naukowca wykładającego na Harvardzie, jest to mit, co potwierdzają wyniki przeprowadzonych przez niego badań.

Nie potrzebujesz 8 godzin snu, aby wstać wypoczętym
Nie potrzebujesz 8 godzin snu, aby wstać wypoczętym
Źródło zdjęć: © Freepik

07.11.2023 12:59

Sen jest nieodłączną częścią naszego życia. To właśnie podczas snu w naszym organizmie zachodzą liczne procesy regeneracyjne, niezbędne do prawidłowej pracy całego organizmu. Odpowiednia ilość snu przekłada się na nasze zdrowie, wydajność, odporność i samopoczucie.

Przez lata wmawiano nam, że powinniśmy spać co najmniej osiem godzin dziennie. Daniel Lieberman, profesor paleontologii wykładający na prestiżowym Uniwersytecie Harvarda, uważa, że jest to mit, który od lat stara się obalić. Przeprowadzone przez niego badania wskazują, że naukowiec ma rację.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nie musisz spać osiem godzin dziennie. Ten mit został obalony przez naukowca

Naukowiec przez lata zbierał informacje dotyczące długości i jakości snu. Badanie dotyczyło osób mieszkających w wysoko rozwiniętych krajach jak i tych, w których panuje bieda, a posiadanie telewizora jest luksusem. Po porównaniu wszystkich danych okazało się, że osoby, które nie korzystają ze sprzętów emitujących białe światło (tj. telewizor, komputer, smartfon) śpią zaledwie sześć godzin, a po wstaniu są całkowicie wypoczęci. To dzięki małej ilości bodźców i stymulantów układu nerwowego.

Codzienny kontakt z białym światłem pobudza układ nerwowy, co znacznie utrudnia nie tylko samo zasypianie, ale i regenerację organizmu w trakcie snu. Do tego dochodzi stres, presja i przepracowanie, co sprawia, że mieszkańcy wysokorozwiniętych krajów nie wysypiają się nawet po ośmiu godzinach snu.

Jak polepszyć jakość snu?

Zdaniem paleontologa wystarczy ograniczyć korzystanie ze sprzętów emitujących białe światło. Nie chodzi tu o pozbycie się elektroniki, a o skrócenie czasu spędzanego przed ekranem, zwłaszcza wieczorem. Specjaliści zajmujący się leczeniem zaburzeń snu zalecają, aby nie korzystać z telefonu ani nie oglądać telewizji na dwie godziny przed planowanym położeniem się spać. Dzięki tej niewielkiej zmianie nasz układ nerwowy będzie miał szansę się wyciszyć, a zmęczenie nie będzie się pogłębiało.