PoradyLajfhakiOto, jak przechowywać czosnek. Teraz już nie jest gorzki i nie kiełkuje

Oto, jak przechowywać czosnek. Teraz już nie jest gorzki i nie kiełkuje

Od lat gości w naszych kuchniach, jako najbardziej aromatyczne warzywo. Często dodajemy go do potraw, aby wydobyć ich smak. Jednak mało osób wie, jak przechowywać czosnek, aby był zawsze dobry do użycia.

jak przechowywać czosnek, fot. Genialne
jak przechowywać czosnek, fot. Genialne

Czosnek zyskał niemałą sławę, która cieszy się do dziś. Jego mocny aromat potrafi wypełnić całe pomieszczenie, a równie często jest także stosowany w medycynie naturalnej. Już nasi przodkowie korzystali z jego leczniczych właściwości podczas przeziębień. Okazuje się, że niebagatelne znaczenie ma to, w jaki sposób jest przechowywany.

Co warto wiedzieć o czosnku?

Bardzo często określa się go mianem "naturalnego antybiotyku" i jest w tym stwierdzeniu dużo prawdy. Zawiera w sobie witaminę C, K oraz te z grupy B, co więcej zawarte w nim także fosfor, mangan, żelazo, potas, miedź i siarka. Czosnek ma także wiele aminokwasów, a przede wszystkim mocno wyczuwalną allicynę. Wspomaga odporność, ponieważ wykazuje silne działanie antybakteryjne oraz przeciwwirusowe. Skutecznie obniża ciśnienie krwi i cholesterolu, które jest bardzo niebezpieczne i wykazuje działanie przeciwmiażdżycowe. Czosnek powinny spożywać także osoby chorujące na cukrzycę, jak również ciepiący na hipoglikemię. Warto dodać, że warzywo to pozbywa się wszystkich pasożytów jelitowych, jak np. tasiemce. Co ciekawe pomaga pozbyć się toksyn z organizmu, które często obciążają wątrobę.

czosnek słoniowy fot. pixabay
czosnek słoniowy fot. pixabay

Jak przechowywać czosnek?

Warto zadbać o to, aby czosnek był dobrze przechowywany. Dzięki temu nie utraci swoich właściwości oraz aromatu. Pod żadnym pozorem nie należy trzymać go w chłodziarce, ponieważ tam wypuści kiełki oraz nabierze goryczy. Zawsze należy przechowywać go w główkach, a nie w pojedynczych ząbkach, co wpływa na trwałość. Dlatego warto wybrać miejsce suche oraz ciemne, ponieważ w tych warunkach najdłużej zachowa swoją jakość. Jednak wkładanie go do szuflady to marny pomysł i lepiej jest umieścić go w papierowych torbach. Dawniej gospodynie robiły z czosnku sznury, które wieszały wysoko, dzięki czemu warzywa były zawsze dobre i gotowe do użycia. W bardzo prosty sposób można dowiedzieć się, czy czosnek jest świeży. Wystarczy ścisnąć jego główkę, a jeśli jest miękka, to z pewnością czosnek jest stary.

czosnek na dobry sen, fot. getty images
czosnek na dobry sen, fot. getty images

Jak przechowywać obrany czosnek?

Okazuje się, że to również bardzo proste. Wystarczy sięgnąć po hermetyczny pojemnik, a następnie zamrozić w nim warzywo na tydzień. Warto też przygotować czosnek w marynacie na bazie oliwy z oliwek, który idealnie sprawdzi się podczas gotowania.