PoradySprzątanieOto naturalny zamiennik Kreta! Wystarczy łyżka, by udrożnić rury

Oto naturalny zamiennik Kreta! Wystarczy łyżka, by udrożnić rury

Naturalny zamiennik Kreta znajdziesz w swojej kuchni.
Naturalny zamiennik Kreta znajdziesz w swojej kuchni.
Źródło zdjęć: © Genialne.pl
02.11.2023 11:23

Gdy kuchenny zlew się zatyka, trzeba szybko działać. Jeśli chcesz być eko, silna chemia nie wchodzi w grę. Na szczęście jest naturalny zamiennik Kreta! Znajdziesz go w kuchennej szafce. Gdy raz wypróbujesz ten patent, nie będziesz już rozważał stosowania żadnych chemicznych środków.

Przekonanie, że tylko chemiczne środki ze sklepów mogą rozwiązać domowe problemy (takie jak zatkany kuchenny zlew) powoli odchodzi do lamusa. I słusznie! Istnieje wiele naturalnych środków, które mogą zaradzić tego typu sytuacjom. Oto jeden, który warto zapamiętać i stosować zawsze w kryzysowej sytuacji.

Dlaczego zlew się zatyka?

Jeśli nie korzystasz z nakładki z sitkiem, która chroni odpływ przed resztkami zmywanymi z talerzy, codziennie wpada do niego mnóstwo drobnych zanieczyszczeń. Kawałki produktów spożywczych, fusy, tłuszcz — to wszystko spływa wraz z wodą do rur, osiada na ich powierzchni i kumuluje się. Z czasem zanieczyszczeń jest coraz więcej, przez co najpierw ze zlewu zaczyna wydobywać się brzydki zapach (powinieneś potraktować go jako sygnał alarmowy), a następnie zlew po prostu się zatyka. W takich sytuacjach masz do wyboru dwie opcje. Możesz albo zastosować żrącą chemię, albo sięgnąć po naturalny zamiennik popularnego Kreta. Z dużym prawdopodobieństwem najdziesz go w kuchennej szafce.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jaki jest naturalny zamiennik Kreta?

Są dwa produkty, które powinny zawsze znajdować się w każdym ekologicznym domu. To soda oczyszczona i ocet. Ten niepozorny duet sprawdza się w wielu sytuacjach, m.in. w czasie sprzątania. To właśnie on, odpowiednio użyty, działa jak naturalny zamiennik Kreta. Zastosowanie go jest bardzo proste i zajmuje tylko kilka minut, a efekt jest naprawdę imponujący.

Jak udrożnić rury sodą i octem?

  • Wsyp do odpływu kuchennego zlewu cztery łyżki sody oczyszczonej.
  • Zalej proszek 500 ml octu spirytusowego.
  • Odczekaj pięć minut, by mieszanka zadziałała.
  • W międzyczasie zagotuj półtora litra wody.
  • Po upływie wyznaczonego czasu wlej wrzątek do odpływu.
  • Gotowe! Woda powinna bez problemu spływać.
Naturalny zamiennik Kreta udrażnia rury w kilka minut.
Naturalny zamiennik Kreta udrażnia rury w kilka minut. © Freepik

Co poradzić, gdy śmierdzi z odpływu?

Jak wspomnieliśmy, brzydki zapach wydobywający się z odpływu kuchennego zlewu, to sygnał alarmowy. Oznacza, że w rurach nagromadziło się sporo odpadków. Jeśli nie zadziałasz od razu, w końcu zlew całkowicie się zatka. Co musisz zrobić? Na naturalny zamiennik Kreta jest jeszcze za wcześnie, dlatego możesz zastosować nieco lżejszą, ale bardzo podobną kurację. Do odpływu wsyp 20 g proszku do pieczenia i 20 g soli kuchennej. Następnie zalej to wszystko 150 ml podgrzanego octu. Odczekaj kilka minut i przepłucz obficie rury wodą z kranu. Po brzydkim zapachu nie zostanie nawet ślad.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także