PoradyOto prawda o opalaniu bez kremu z filtrem. Teraz już zawsze będziesz się smarować

Oto prawda o opalaniu bez kremu z filtrem. Teraz już zawsze będziesz się smarować

po co używać kremu z filtrem, fot. Freepik
po co używać kremu z filtrem, fot. Freepik
06.08.2023 17:56

Latem wszędzie słyszymy, że należy stawiać na bezpieczne opalanie. Jeśli jeszcze nie wiesz, po co używać kremu z filtrem, przygotowaliśmy obszerną listę powodów. Kiedy je poznasz, już nigdy nie wyjdziesz na słońce bez filtra UV na skórze.

Choć słoneczna aura napawa nas pozytywną energią i poprawia nastrój, to może być dla nas niebezpieczna. Skóra nie lubi długiej ekspozycji na słońce i bardzo źle ją znosi. Konsekwencje opalania "na raka" mogą być opłakane. Oto dlaczego bezwzględnie należy używać kremu z filtrem przed każdym wyjściem z domu.

Po co używać kremu z filtrem?

Krem z filtrem UV to jedyny sposób, by uchronić się przed negatywnymi konsekwencjami wystawiania skóry na działanie słońca (o tym, jak wiele ich jest, powiemy za chwilę). Preparaty zapobiegają poparzeniu skóry, czyli powstaniu zaczerwienienia. Opalanie "na raka" jest bardzo niebezpieczne i stanowi najczęstszą przyczynę zachorowań na raka skóry. Może również spowodować poważne uszkodzenia skóry, które prowadzą do powstawania nieestetycznych zmian. Usuwanie ich jest bardzo kosztowne i wiąże się z koniecznością korzystania z zabiegów medycyny estetycznej. Zakup kremu jest zdecydowanie tańszy i wymaga mniej zachodu.

Po co używać kremu z filtrem? Fot. Freepik
Po co używać kremu z filtrem? Fot. Freepik

Jakie mogą być konsekwencje opalania bez kremu z filtrem?

Jak wspomnieliśmy, przebywanie na słońcu bez kremu z filtrem UV może bardzo niekorzystnie wpłynąć na kondycję oraz wygląd skóry.

  • Pod wpływem promieni słonecznych dochodzi do utraty wody i uszkodzenia warstwy hydrolipidowej naskórka. W efekcie skóra staje się sucha oraz szorstka.
  • Opalanie bez filtra powoduje powstawanie przebarwień, odbarwień, plam soczewicowych oraz wystąpienia nierównej pigmentacji.
  • Pod wpływem nadmiernego opalania bez filtra dochodzi do elastozy słonecznej oraz niszczenia włókien kolagenowych. Skóra staje się wiotka, mniej jędrna i traci elastyczność. W efekcie wygląda starzej (dochodzi m.in. do opadania policzków).
  • Nadmiar słońca prowadzi do pękania naczyń krwionośnych i powstawania tzw. pajączków.

Jak stosować kremy z filtrem?

Do wyboru masz kremy z filtrami mineralnymi (fizycznymi), chemicznymi oraz mieszanymi. Pierwsze możesz nałożyć na skórę tuż przed wyjściem z domu. W przypadku pozostałych zaleca się użycie ich na ok. 30 minut przed ekspozycją skóry na słońce. Smaruj przede wszystkim twarz, szyję, dekolt, ramiona oraz dłonie. Co ważne, powinieneś to robić nie tylko w sytuacji, gdy zamierzasz się opalać. Krem należy nakładać, gdy idziesz na spacer, zakupy czy do pracy (słońce "widzi cię" zawsze i wszędzie). Konieczne jest również ponowne nakładanie kremu co 2-3 godziny.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także