PoradyLajfhakiOtwierasz okna w upał? Naukowcy mają na ten temat swoje zdanie

Otwierasz okna w upał? Naukowcy mają na ten temat swoje zdanie

czy otwierać okna w upał, fot. Freepik
czy otwierać okna w upał, fot. Freepik
18.07.2023 13:24

Gorące tygodnie tego lata trwają w najlepsze. Dlatego każdy szuka różnych metod na ochłodzenie siebie i swojego mieszkania. Podpowiadamy, czy otwierać okna w upał.

Kiedy żar leje się z nieba, to każdy poszukuje sposobu na ochłodzenie. Ostre promienie słoneczne potrafią wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Mimo to wiele osób zastanawia się nad tym, czy podczas wysokich temperatur otwierać okna. Opinia naukowców może zaskoczyć.

Czy otwierać okna w upał?

Nie plombuj okien na całe lato, ponieważ spokojnie możesz je wtedy otwierać. Jednak musisz wiedzieć kiedy należy to robić. Okna otwieraj wcześnie rano lub wieczorem. Wówczas panuje o wiele niższa temperatura. Królujący wtedy chłód pomoże utrzymać dłużej tzw. bezwładność termiczną. Wywietrzone pomieszczenie będzie wtedy nagrzewało się wolniej. Natomiast kiedy promienie słoneczne prażą najbardziej intensywnie, to warto zasłonić okna za pomocą rolet lub zasłon. Zatrzymają one ciepło, które nie będzie przenikać do wewnątrz domu czy mieszkania. Jeśli nie masz czym przysłonić okna, to wybierz koc termiczny lub folię aluminiową. Zadziałają na zasadzie lustra i utrzymają stałą temperaturę w domu.

Young woman breathing fresh air during the summer
Young woman breathing fresh air during the summer

Jak schłodzić pomieszczenie?

Warto przypomnieć sobie podstawy fizyki ze szkoły i sprytnie je wykorzystać do chłodzenia mieszkania. Zjawisko entalpii wyjaśnia, ile energii potrzebuje określona substancja, aby przejść w inny stan skupienia. Przykładowo wodzie konieczna jest konkretna ilość energii niezbędna do parowania. Podczas przejścia w stan gazowy, woda schładza pomieszczenie. Podobnie reaguje ciało ludzkie. Dlatego ze śmiałością można stosować tę zasadę do chłodzenia pomieszczeń. Wystarczy, że do nieszkliwionej doniczki wsypiesz drobny piasek, a następnie zalejesz go niewielką ilością wody. Metoda polega na tym, aby piasek był wilgotny. Dopiero teraz możesz skierować wentylator na doniczkę. Tym sposobem uruchomisz zjawisko entalpii.

Young woman wearing t-shirt lying on floor near electric fan and tries to catch cold air stream to cool down. Female with terrible sweat lying on floor hates stuffiness and summer heat in apartment
Young woman wearing t-shirt lying on floor near electric fan and tries to catch cold air stream to cool down. Female with terrible sweat lying on floor hates stuffiness and summer heat in apartment

Jak radzić sobie w upały?

Dla większości znakomitym rozwiązaniem jest założenie klimatyzacji. Jej działanie opiera się na tym, że ciepłe powietrze jest lżejsze od chłodnego. Wentylatory to popularniejsza i tańsza opcja, która w mig ochłodzi pomieszczenie o kilka stopni. Jeśli mieszkanie znajduje się na wysokim piętrze, to może uratować nas efekt komina słonecznego. Polega on na tym, że chłodniejsze powietrze z niższych pięter jest zasysane do góry.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także