Kładziesz papier na desce sedesowej w publicznym WC? Nie rób tego więcej
Wiele osób stara się omijać publiczne toalety w obawie przed mnożącymi się w nich zarazkami. Fizjologia jest jednak nieubłagana i czasem nie da się jednak uniknąć wizyty w WC przy plaży czy w markecie. Jak chronić się przed bakteriami? Czy papier na desce sedesowej w tym pomaga? Zebraliśmy odpowiedzi na te i inne toaletowe dylematy.
Korzystanie z publicznej toalety nie jest szczególnie komfortowe. Większość z nas skupia się na tym, by jak najszybciej załatwić swoje potrzeby i wyjść. Po drodze staramy się też zabezpieczyć przed kontaktem z bakteriami, np. siusiając "na narciarza" lub układając papier toaletowy na desce sedesowej. Okazuje się, że żadne z tych rozwiązań nie jest dobrym pomysłem.
Jakie bakterie można spotkać w publicznych toaletach?
Jednym z najgroźniejszych, a jednocześnie najpowszechniejszych patogenów w publicznych toaletach jest bakteria E. coli. Może ona powodować zakażenia dróg moczowych, zatrucia pokarmowe, zapalenie otrzewnej, a także zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Obecna w WC Salmonella wywołuje zatrucie pokarmowe lub dur brzuszny. Kontakt z paciorkowcem kałowym bywa przyczyną zapalenia pęcherza lub cewki moczowej. W publicznych toaletach są obecne także rotawirusy, które zagrażają szczególnie małym dzieciom. Powodują one (u dzieci oraz dorosłych) grypę żołądkową, nazywaną także jelitówką. W WC może być obecny także wirus zapalenia wątroby typu A.
Czy papier na desce sedesowej to dobry pomysł?
Nawet przed zapoznaniem się z listą bakterii i wirusów obecnych w publicznych toaletach, większość z nas starała się unikać kontaktu z deską sedesową. Popularną metodą zachowania higieny jest papier toaletowy układany na desce. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie. Specjaliści od higieny tłumaczą, że w ten sposób tylko zwiększamy ryzyko kontaktu z drobnoustrojami. Na papierze w publicznej toalecie znajdują się bowiem bakterie z rąk osób, które wcześniej z niej korzystały. Mało tego, lądują na nim również zarazki wydostające się z toalety po spuszczeniu wody przy otwartej desce.
Jak bezpiecznie korzystać z toalety publicznej?
Jeśli nie papier na desce sedesowej, to co? Aby bezpiecznie korzystać z toalety publicznej, stosuj się do kilku zasad.
- Nie dotkaj deski sedesowej, ani innych elementów toalety. Pozycja "na narciarza" nie jest jednak dobrym wyjściem, ponieważ nie pozwala całkowicie wypróżnić pęcherza i może powodować problemy z miednicą.
- Jeśli chcesz wyłożyć czymś deskę sedesową, użyj własnych chusteczek higienicznych lub toaletowych podkładek higienicznych dostępnych w drogeriach.
- Nie stawiaj torby lub plecaka na podłodze. Nie kładź na niej również ubrań.
- Po skorzystaniu z toalety, spuść wodę (spłuczki dotykaj najlepiej przez chusteczkę) bez opuszczania deski i jak najszybciej wyjdź.
- Po opuszczeniu toalety umyj ręce w mydle, a następnie dodatkowo zdezynfekuj je silnym płynem antybakteryjnym.