Parówki nie produkuje się z kartonu. Oto cała prawda o ich składzie
Parówki są stosunkowo tanie, dlatego wiele osób chętnie po nie sięga. Mają również kolor i formę, które bardzo odpowiadają dzieciom. Ale czy są zdrowe i możemy je bez obaw spożywać? Oto cała prawda o składzie tego popularnego produktu mięsnego.
03.10.2023 14:47
W czasach, gdy coraz więcej osób kładzie nacisk na skład żywności i stara się unikać szkodliwych składników, parówki są często brane pod lupę. Chyba każdy choć raz zadawał sobie pytanie, czy są one zdrowe. Wyjaśniamy, jak możesz ocenić ich jakość i wybrać te, które ci nie zaszkodzą.
Ile mięsa jest w parówkach?
Na temat składu parówek krążą najróżniejsze legendy. Wiele osób żartuje, że produkuje się je z kartonu lub papieru toaletowego. Na takie opinie parówki zasłużyły sobie małą zawartością mięsa w składzie. Zdarza się, że jest go tylko 18%. Coraz częściej jednak producenci stawiają na jakość, dlatego nie jest problemem znalezienie parówek, w których jest nawet 100% mięsa. Co poza nim znajduje się w parówkach? Zdarza się, że na opakowaniu pojawia się skrót MOM oznaczający mięso oddzielone mechanicznie od kości. Nie należy uznawać go jednak za zwykłe mięso. Są to chrząstki, skóry oraz ścięgna, które zmielono wraz z mięsem i nie stanowią pełnowartościowego składnika. Podobnie ma się sprawa z tłuszczem i skórkami wieprzowymi lub drobiowymi. Te składniki zwiększają zawartość tłuszczu i maskują niewielką ilość mięsa w składzie.
Co jeszcze znajduje się w parówkach?
W parówkach mogą znajdować się również inne składniki, które poprawiają smak, konsystencję lub zapach. Możesz natrafić na:
- sól,
- cukier i glukozę,
- skrobię i maltodekstrynę (zapobiegają wyciekaniu soków, nie są niebezpieczne, choć ta druga ma wysoki indeks glikemiczny, przez co znacząco wpływa na gospodarkę cukrową organizmu),
- ekstrakt drożdżowy i hydrolizat białka roślinnego (poprawiają smak i są bezpieczne),
- azotyn sodu E250 (zapewnia ładny kolor i chroni przed jadem kiełbasianym, ale może sprzyjać rozwojowi raka żołądka),
- glutaminian sodu E621 (wzmacnia smak, ale podejrzewa się, że przyczynia się do występowania migrenowych zawrotów głowy),
- E450, E451, E452, E401, E412 - substancje zagęszczające i stabilizujące (nie są szkodliwe, choć niektóre z nich spożywane w nadmiarze mogą powodować występowanie skutków ubocznych),
- E262, E325, E331, E508 - regulatory kwasowości (chronią przed bakteriami i są bezpieczne dla zdrowia).
Czy parówki są zdrowe?
Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Wszystko zależy od składu. Coraz większa grupa producentów zdaje sobie sprawę z tego, że klienci wolą żywność o tzw. czystym składzie. Stąd na sklepowych półkach można znaleźć coraz więcej parówek, które są zdrowe i mogą być traktowane jak każdy inny wyrób mięsny.
Jak wybrać zdrowe parówki?
Jeśli zależy ci na tym, by wybrać parówki z jak najlepszym składem, musisz zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Przede wszystkim kupuj produkty, w których jest jak najwięcej mięsa i nie ma MOM. Zwracaj uwagę na ilość soli (im mniej, tym lepiej). Unikaj parówek, w których znajdują się azotyn sodu i glutaminian sodu, a także skórki drobiowe oraz wieprzowe.