NewsyProducenci dodają do sklepowych mięs substancje, z których robi się materiały wybuchowe!

Producenci dodają do sklepowych mięs substancje, z których robi się materiały wybuchowe!

Producenci dodają do sklepowych mięs substancje, z których robi się materiały wybuchowe!
23.12.2022 12:13, aktualizacja: 23.12.2022 14:15

Poniższym artykułem absolutnie nie chcemy przekonać Cię, abyś zaprzestał kupowania mięs w supermarkecie. Chcemy tylko, byś miał większą świadomość tego, co jesz. Bo choć wydaje Ci się, że masz w koszyku czysty filet z kurczaka lub samo wołowe mięso mielone, to tak naprawdę znajdziesz w nich też substancje rakotwórcze, barwniki pozyskiwane z mszyc lub nawet środki, z których produkuje się materiały wybuchowe! Wiedz, co się kryje w mięsie, aby zacząć robić zakupy ODPOWIEDZIALNIE.

Dlaczego niektóre wyroby mięsne są tańsze niż inne? Jak to się dzieje, że z 50 kg mięsa finalnie wytwarza się 80 kg szynki? Czemu jedna wędlina wytrzyma w lodówce kilka dni i nadal będzie świeża, a inna zaczyna być obślizgła już następnego dnia po przyniesieniu jej ze sklepu? Na te i inne pytania poznasz odpowiedź już teraz!

Fresh red meet and butchery worker working in background.
Fresh red meet and butchery worker working in background.

Co jest dodawane do mięsa, aby produkcja była bardziej opłacalna?

Aby zwiększyć masę mięsa wcale nie potrzeba magicznej różdżki – wystarczy wstrzyknąć do niego wodę i pełne spektrum toksycznych substancji. Użytkowo taką mieszankę „wspomagającą” nazywa się solanką. Ta zaś bogata jest w wysoko nam szkodzące azotany oraz azotyny – tak, to te same, z których między innymi produkuje się nawozy rolnicze i materiały wybuchowe!

Bearded butcher dressed in a fleece shirt cut fresh bacon meat.
Bearded butcher dressed in a fleece shirt cut fresh bacon meat.

Aby wstrzyknięty płyn nie wylewał się z mięsa, dodaje się również do niego specjalny klej, który wiąże cząsteczki wody. Taka wędlina bardzo szybko będzie nieświeża, a to poprzez fermentujące białka alg i substancje z roślin tropikalnych, którymi jest dodatkowo naszprycowana. Producenci bardzo chętnie się nimi wspomagają ze względu na ich niską cenę.

Jak rozpoznać tak przygotowaną do sprzedaży „szynkę”? W sklepie na pewno będzie miała bardziej kuszącą cenę, nienaturalny połysk i złotą skórkę. Jednak w domu od razu wyczujesz jej chemiczną woń i już po jednym dniu zacznie pokrywać się galaretowatym i niezbyt ładnie pachnącym śluzem.

Butcher at work prepares the cuts of meat on the counter and with the tools of the trade
Butcher at work prepares the cuts of meat on the counter and with the tools of the trade

Czy dodatki stosowane w branży mięsnej mają wpływ na ostateczną cenę produktu?

Inaczej nie byłyby tak powszechne! Jeśli widzisz dwa rodzaje wieprzowego mięsa mielonego z ogromną przepaścią w wysokości ich cen, zastanów się dobrze, zanim wybierzesz to tańsze. Kiedy spadają koszty produkcji? A wtedy, kiedy odpady wcale nie są eliminowane, a doszczętnie wykorzystywane.

Obraz

I właśnie dlatego tańsze mięsa to tak zwane mięsa MOM (oddzielone mechanicznie). Co w nich złego? A to, że znajdziemy w nich zmielone kości, ścięgna, galarety, elementy pazurów, chrząstki i inne tego typu rzeczy. Brzmi niezbyt smakowicie, co? A wiesz, że to też główny składnik tanich parówek, kaszanek i pasztetowych?

Employees sorting produced meat sausages. High quality photo
Employees sorting produced meat sausages. High quality photo

A to nadal nie wszystkie substancje dodatkowe w mięsie!

Warto wspomnieć też o glutaminianie sodu, który bezczelnie zwiększa nam apetyt lub o całym szeregu mocnych przypraw i aromatów, które mają zamaskować nieprzyjemny zapach mięsa nie pierwszej świeżości.

Cropped image of male butcher cutting raw meat with knife at counter in shop
Cropped image of male butcher cutting raw meat with knife at counter in shop

Mając do wyboru bladą wędlinę lub „zdrowo” zarumienioną i zaróżowioną – którą wybierzesz? Pewnie tę, która jest sztucznie polakierowana i zabarwiona specyfikiem pozyskiwanym z odwłoków samic mszyc, które opanowują kaktusy. Przecież właśnie taka wygląda bardziej smakowicie…

Obraz

„Dlaczego ta wędzona szynka jest tak tania? Takiej okazji nie mogę przegapić!”

A może warto ją jednak ominąć? Naukowcy wspomogli przekręty producentów mięs i stworzyli bardzo szkodliwy aromat. Jeśli spryska się nim mięso, ten nadaje mu wygląd, smak i zapach taki, jakby było ono wiele godzin wędzone w dymie drzewnym. Ich poczynania bywają naprawdę perfidne…

Close-up of butcher boning a ham in a modern butcher shop with metal safety mesh glove
Close-up of butcher boning a ham in a modern butcher shop with metal safety mesh glove

Nie tylko producenci nas oszukują. Poznaj, jakie sztuczki marketingowe stosuje na nas Biedronka!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także