Balkon i ogródOgródPatent na rekordowe plony ogórków. Wystarczy kilka pustych butelek

Patent na rekordowe plony ogórków. Wystarczy kilka pustych butelek

Ogórki w ogrodzie i system nawadniający
Ogórki w ogrodzie i system nawadniający
Źródło zdjęć: © Getty Images, Pixabay | Roman Stasiuk, artellliii72
01.04.2024 17:36

Powodzenie uprawy ogórków zależy w głównej mierze od tego, czy mają wystarczająco dużo wody. Bez tego wyrosną małe i gorzkie. Zamiast biegać z konewką co kilka godzin, wypróbuj trik z butelką. Dzięki niej ogórki będą soczyste i jędrne jak nigdy.

Chrupiące domowe ogórki z własnej grządki to inny wymiar przyjemności. Można je jeść na surowo, przerobić na różne sałatki czy ukisić. Ogórki ze sklepu często nie umywają się do tych, jakie można zebrać we własnym ogrodzie. Kluczem do udanej uprawy i mnóstwa plonów jest częste podlewanie ogórków. Niestety nie zawsze mamy możliwość, by robić to w ciągu dnia. Właśnie w takich sytuacjach warto znać trik z plastikową butelką.

Jak uprawiać ogórki? Żelazne zasady, których trzeba przestrzegać

Ogórki powinno się wysiewać już w połowie kwietnia, gdy pogoda się ustabilizuje i nie ma mowy o nocnych przymrozkach. Ogórki potrzebują nasłonecznionego miejsca, które jest wolne od przeciągów. Nic nie stoi na przeszkodzie, by siać je w szklarni czy tunelu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Większość ogrodników przygotowuje sadzonki na rozsadę, a kiedy te wykiełkują, przesadzają je po ok. 4-5 tygodniach od wypuszczenia listków. Kiedy ogórki znajdą się w ziemi, koniecznie podsyp je kompostem lub obornikiem, a pobiorą z niego to, co najlepsze. Azot, fosfor, potas, magnez czy wapń — tych pierwiastków potrzebują ogórki. Pora na ostatni krok ku pięknej uprawie. Mowa o podlewaniu, które najlepiej przeprowadzać z wykorzystaniem pewnego triku.

Trik na podlewanie ogórków. Wystarczy 10-litrowy baniak

Ogórek to roślina o płytkim systemie korzeniowym, który potrzebuje stałego nawodnienia. Korzenie ogórków nie magazynują wody, dlatego podłoże musi być stale nawadniane. Bez dostatecznego poziomu wilgoci ogórki będą gorzkie i małe, a plonów będzie naprawdę niewiele. Błędem jest podlewanie ogórków lodowatą wodą, która wyziębia korzenie.

Aby jakoś pogodzić te wszystkie kwestie, warto poznać sprytny trik na podlewanie roślin. Wystarczy, że zaopatrzysz się w 10-litrowy baniak po wodzie. Jak go wykorzystać do podlewania ogórków? Wystarczy, że napełnisz naczynie wodą i zrobisz kilka małych dziurek po bokach. Mają być dosłownie wielkości główki od szpilki, by woda leniwie się przez nie sączyła. Butelkę najlepiej wkopać do połowy wysokości w ziemię, by woda nawadniała glebę od dołu i tak szybko nie parowała.

Dzięki temu ogórki będą miały stały dopływ ciepłej wody, a częste podlewanie nie będzie już konieczne. Jeśli twoje ogórki zajmują większy teren, zrób kilka takich systemów nawadniających, by ziemia była równomiernie nawilżona. Uzupełnij butelkę po każdym opróżnieniu, a zapomnisz, co to znaczy podlewać grządki konewką. Ogórki będą zadowolone jak nigdy, a dowodem tego będzie mnóstwo smakowitych plonów!

Źródło artykułu:Genialne.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także