Zakazał rodzinie korzystania ze smartfonów. Efekt był inny, niż się spodziewał
Często mówi się, że bez smartfona czujemy się jak bez ręki, a w tym stwierdzeniu jest sporo prawdy. Nowoczesna technologia sprawiła, że życie przeniosło się do wirtualnego świata, który często zastępuje ten realny. Pewien rodzinny eksperyment pokazał, czy łatwo jest żyć bez telefonu.
01.04.2024 17:00
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, ile czasu tak naprawdę wpatruje się w ekran smartfona, po który sięga się bezwiednie i nosi przy sobie zawsze. W dzisiejszym świecie trudno się bez niego obejść, a w tym małym urządzeniu jest wszystko, czego potrzeba. Rodzinna Harry’ego Wallopa doświadczyła tego na własnej skórze, a smartfony odstawiła na kilka dni. Jak wyglądało ich życie?
Co zamiast smartfona?
Decyzje o odcięciu się od telefonów podjęła głowa rodziny, która miała dość tego, że jego dzieci wpatrują się w ekrany. Z tego powodu mężczyzna wprowadził tydzień bez smartfonów, co mocno zaskoczyło, a wręcz przeraziło jego 16-letnią córkę i 12-letniego syna. Zakaz dotyczył także pomysłodawcy detoksu od smartfonów oraz jego żony, którzy również spędzali kilka ładnych godzin w różnych aplikacjach. Cała czwórka była przerażona tą wizją, ponieważ nowoczesne telefony były dla nich źródłem nie tylko rozrywki, ale także pracy. Jak po kilku dniach potrafili żyć bez telefonu?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mężczyzna bez smartfona wytrzymał tylko 6,5 dnia, przez co doszedł do wniosku, że rezygnacja w XXI wieku z dostępu do telefonu jest równoznaczna z brakiem centralnego ogrzewania, co mocno utrudnia życie. Zupełnie inaczej było z jego żoną, która wymiękła z smartfonowego wyzwania po 4,5 dnia ze względu na to, że czuła się nieswojo i odcięta od świata, a poza tym telefon był jej niezbędnym narzędziem potrzebnym w pracy.
12-letni syn sięgnął po smartfon po 5,5 dniach, bo chciał pograć ze znajomymi w grę, a do tego potrzebował znowu być online. Cały tydzień na życiu bez telefonu spędziła 16-letnia córka mężczyzny. Nastolatka wygrała zarządzone przez ojca wyzwanie, a co więcej czuła się najlepiej z całej rodziny, a nawet wróciła do swojego hobby sprzed lat. Czy naprawdę bez smartfonu nie mogą obejść się tylko młodzi ludzie?
Zobacz także
Jak smartfony wpływają na nasze życie?
Z tego rodzinnego eksperymentu, a w zasadzie życia bez telefonu, okazało się, że można funkcjonować bez smartfona. Nie oznacza to jednak, że jest to łatwe lub przyjemne, ponieważ członkowie rodziny musieli łapać się na bezwiednym sięganiu po urządzenie do pustych kieszeni, braku kontaktu ze swoimi znajomymi, a nawet kolegami z pracy. Dzięki temu odkryli, że muszą wypracować sobie konkretne i zdrowe granice, które pozwolą na odcięcie się od nałogowego sięgania po smartfon oraz pozostawania offline, kiedy tylko chcą.
Źródło: "Dailymail.co.uk"