Balkon i ogródOgródSekret pięknej lawendy. Stosuj, a ogród zmieni się w małą Prowansję

Sekret pięknej lawendy. Stosuj, a ogród zmieni się w małą Prowansję

Fioletowe krzewy lawendy są nie lada pachnącą gratką w ogrodzie. Wprowadzą prawdziwie francuski klimat przy niewielkim nakładzie pracy. Jeśli lubisz tę roślinę, a nadal zastanawiasz się, jak uprawiać i pielęgnować lawendę, to pamiętaj o kilku istotnych wskazówkach. Dzięki nim będziesz mieć prywatną Prowansję.

Dzięki temu uprawiam w ogrodzie lawendowe pole
Dzięki temu uprawiam w ogrodzie lawendowe pole
Źródło zdjęć: © Pixabay | Mouse23

Lawendowe rabaty są urocze, a miejsca, w których je zasadzimy, prezentują się sielsko od czerwca do września. Posiadanie ich w ogrodzie to prawdziwe błogosławieństwo, które ma same plusy i wcale nie chodzi tylko o wygląd tych kwiatów. W sezonie ich aromat będzie skutecznie odstraszał szkodniki, dzięki czemu zaoszczędzisz na chemicznych preparatach, a wypoczynek na świeżym powietrzu stanie się rajską przyjemnością. Jak i kiedy posadzić lawendę, aby wykorzystać jej potencjał?

Co zrobić, żeby lawenda ładnie kwitła?

Doświadczeni ogrodnicy doskonale wiedzą, w jakim miejscu posadzić lawendę, co jest kluczem do jej bujnego kwitnienia. Roślina ta uwielbia ciepłe stanowiska oraz promienie słońca, które pozytywnie wpływają na jej wzrost. Krzewom lawendy źle robi przeciąg. Z tego powodu najlepiej zdecydować się na rabaty od strony południowej. Wiele osób nie wie, kiedy jest idealny termin sadzenia lawendy do gruntu, a rozsady można zakopać w ogrodzie tylko dwa razy do roku. Początek kwietnia lub października to czas, kiedy sadzonki będą mogły swobodnie ukorzenić się na cały sezon wegetacyjny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

10 trików ogrodniczych, po których rośliny rosną jak szalone!

Idealna ziemia, po której lawenda wystrzeli w górę, powinna być dobrze przepuszczalna z dodatkiem żwiru, ale też odczynem obojętnym lub lekko kwaśnym. Przed umieszczeniem rośliny w gruncie warto wzbogacić podłoże naturalnym nawozem w postaci m.in. kompostu, który spokojnie będzie odżywiał lawendowe krzaczki do końca sezonu. W bardzo upalne letnie dni należy podlewać uprawianą lawendę wodą, tak samo jak odmiany doniczkowe, które wymagają w tej kwestii systematyczności, kiedy ich wierzchnia warstwa podłoża przeschnie.

Kiedy przycinać lawendę na wiosnę?

Jeśli uważasz, że na tym kończą się zabiegi ogrodowe lawendy, to jesteś w błędzie, ponieważ kwiat ten wymaga regularnego przycinania. Dzięki temu roślina zyska zwarty pokrój, a przy tym wzmocnią się jej pędy. Z cięciem lawendy jest tak samo jak z usuwaniem zdrewniałych lub chorych gałęzi innych roślin, na które nasz fioletowy kwiat będzie tylko tracił niepotrzebnie energię.

Wiosenne przycinanie lawendy najlepiej zacząć po przymrozkach i wykonać podczas ciepłego dnia oraz zbytnio nie szaleć z sekatorem. Roślina ta związuje pąki kwiatowe na przełomie marca oraz kwietnia, a drastyczne lub zbyt niskie przycięcie gałęzi mogłoby sprawić, że w sezonie z ogrodowej Prowansji będą nici.