PoradyLajfhakiPierwszą podróż samolotem z dzieckiem przetrwałam bez stresu. Pomogły mi triki znajomej

Pierwszą podróż samolotem z dzieckiem przetrwałam bez stresu. Pomogły mi triki znajomej

podróż samolotem z dzieckiem wcale nie musi być wyzwaniem, fot. gettyimages
podróż samolotem z dzieckiem wcale nie musi być wyzwaniem, fot. gettyimages
18.06.2023 13:10

Podróż samolotem to od kilku dekad szybki sposób na dalekie wyjazdy. Jednak zabranie ze sobą małego dziecka stanowi ogromne wyzwanie dla rodzica lub opiekuna. Podpowiadamy, jak sprawić, by podróż samolotem z dzieckiem była bezpieczna i komfortowa.

Daleka wycieczka, która wymaga transportu samolotem, jest dla wielu stresująca. Niekiedy jednak musimy zabrać ze sobą malucha, co może przyprawić o ból głowy. Mimo to należy odpowiednio przygotować się do wyjazdu, aby był on przyjemny dla dziecka oraz rodzica.

Kiedy pierwszy raz wybrać się z dzieckiem w podróż samolotem?

Według zaleceń lekarskich już po pierwszym tygodniu życia dziecko może podróżować wraz z nami. Warto jednak poczekać z wyjazdem do czasu, aż ukończy około 3 miesiące, aby mały organizm zdążył wypracować sobie odporność. Mimo to zawsze trzeba udać się z dzieckiem do lekarza specjalisty, najlepiej pediatry, który zbada i oceni gotowość malca do podróży oraz poinformuje rodziców o potencjalnych przeciwwskazaniach. Jeśli dziecko jest większe, to wizyta lekarska nie jest konieczna. Wystarczy przygotować je psychicznie na przeżycie, jakim jest podróż samolotem. Większość dzieci z pewnością będzie zadowolona oraz podekscytowana, ale nigdy nie wiadomo czy nie pojawi się u nich silny stres. Wyjaśnij dziecku, jak wygląda procedura wejścia na pokład oraz jak powinno się zachowywać podczas lotu. Obecnie na rynku można znaleźć książeczki, które z pewnością ułatwią to zadanie.

Cute little boy looking out of the window in airplane during flight.
Cute little boy looking out of the window in airplane during flight.

Sprawdź oferty przewoźników dla rodzin z dziećmi

Kiedy planujesz podróż, sprawdź, jakie udogodnienia zapewniają linie lotnicze dla podróżnych z maluchami. Najczęściej dziećmi dla przewoźnika są te pociechy, które nie ukończyły 2. roku życia. Niemowlęta podróżują zwykle na kolanach rodziców, a niekiedy obowiązuje zasada, że jeden rodzic musi się zaopiekować jednym dzieckiem. Jednak bilety dla dzieci nie są darmowe, ale kosztują o wiele mniej niż te dla dorosłych pasażerów. Linie lotnicze często stosują pierwszeństwo dla rodzin z dziećmi podczas wejścia na pokład maszyny oraz możliwość posiadania przez malucha bagażu podręcznego. Zdarza się, że można zabrać ze sobą wózek, fotelik lub łóżeczko turystyczne. Można też sprawdzić, czy istnieje możliwość zainstalowania na pokładzie kołyski lub przewijaka, ponieważ przewoźnicy i maszyny są przygotowani na taką ewentualność. Dzieci powyżej 2 lat mają osobne miejsca w samolocie, dostosowane pod siebie menu oraz zestawy do zabawy np. kolorowanki, gry lub filmy.

Boy traveling by plane on vacation with his mother looking out the window, watching the landing
Boy traveling by plane on vacation with his mother looking out the window, watching the landing

Jak przetrwać lot z dzieckiem?

Należy zabrać ze sobą wszystkie dokumenty takie jak: dowód i paszport malucha oraz niezbędne artykuły higieniczne. Ważne jest też zapakowanie do bagażu ulubionych zabawek i przekąsek dziecka.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także