PoradyLajfhakiPodczas upałów dbaj o dobre nawodnienie dziecka. 1 szklanka ugasi pragnienie i nawodni

Podczas upałów dbaj o dobre nawodnienie dziecka. 1 szklanka ugasi pragnienie i nawodni

Co dać dziecku do picia w upały? fot. Gettyimages
Co dać dziecku do picia w upały? fot. Gettyimages
17.06.2023 18:31

Lato to pora roku, podczas której należy systematycznie się nawadniać. Zasada ta dotyczy także dzieci oraz naszych czworonożnych przyjaciół. Sprawdź, co dać dziecku do picia w upały.

Piękne słońce, błękitne niebo oraz wysokie temperatury mogą powodować odwodnienia organizmu. Najczęściej wybierane są zimne napoje, które mają za zadanie nie tylko zmniejszyć pragnienie, ale dać ochłodę. Jednak nie wszystko jest dobre dla naszych pociech.

Zimne znaczy dobre?

Mrożone napoje to częste rozwiązanie szczególnie wiosną i latem. Zyskują one na popularności i dla wielu zimna kawa, herbata lub lemoniada z kostkami lodu jest ulubionym przysmakiem. Jednak niekiedy wypicie ich daje tylko chwilowe uczucie ochłodzenia, ponieważ rozpoczyna się wtedy proces mający na celu ogrzanie organizmu. To zaskakujące, ale o wiele lepiej wypić coś ciepłego, a zimne napoje ograniczyć do całkowitego minimum. Dodatkowo spożywanie chłodnych napojów w upalne dni może spowodować silny szok termiczny oraz krwotok z nosa, bóle gardła i zatok, a nawet zaburzenia rytmu serca. Tak samo działa to na dzieci i należy unikać bardzo zimnych napojów, ponieważ u maluchów mogą wystąpić skurcze naczyń krwionośnych, które sprzyjają infekcjom wirusowym. Dlatego tak wiele dzieci może mieć latem np. ból gardła, który nieleczony może rozwinąć się w anginę.

Colorful soda drinks macro shot
Colorful soda drinks macro shot

Co dać dziecku do picia w upały?

  • Najlepiej podawać maluchowi niezbyt zimną wodę w częstych a małych ilościach, ponieważ dzieci są narażone na poważniejsze i szybsze odwodnienia niż dorośli. Dlatego najlepiej wybrać wodę nisko zmineralizowaną o zawartości od 50 do 500 mg/l związków oraz składników mineralnych. Warto ograniczyć podawanie wody średnio zmineralizowanej, ponieważ zawarte w niej sole nie działają korzystnie na tak mały organizm. Natomiast wysoko zmineralizowanej wody dzieci nie powinny pić w ogóle.
  • Mimo wszystko ciężko jest nakłonić pociechę do wypicia zwykłej wody, dlatego warto urozmaicić jej smak przez dodanie kilku listków mięty, plasterków cytryny lub malin.
  • Świeżo wyciskane soki owocowe lub warzywne rozcieńczone z wodą również skutecznie ugaszą pragnienie dziecka oraz dostarczą niezbędnej ilości witamin.
  • Koktajle na baziemleka mogą zastąpić posiłek podczas gorących dni.
photo of cute little girl with milk cocktail
photo of cute little girl with milk cocktail
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także