PoradyLajfhakiWłącz klimatyzację i jeszcze jeden przycisk. Schłodzisz auto 2x szybciej

Włącz klimatyzację i jeszcze jeden przycisk. Schłodzisz auto 2x szybciej

recyrkulacja w samochodzie fot. freepik
recyrkulacja w samochodzie fot. freepik
04.07.2023 12:59

Recyrkulacja w samochodzie to nic innego jak obieg wewnętrzny powietrza. Większość samochodów ma specjalne przyciski w desce rozdzielczej, które służą do sterowania klimatyzacją. Okazuje się, że kierowcy nie do końca używają ich prawidłowo. Zdradzamy, jak to robić.

Obieg wewnętrzny w aucie przestał być luksusem, na który mogli sobie pozwolić tylko posiadacze drogich aut. Teraz jest to dość powszechna opcja. Mimo to nie każdy kierowca wie, jak się z nią poprawnie obchodzić.

Jak działa obieg wewnętrzny aucie?

Recyrkulacja w samochodzie działa w ten sposób, że powietrze krąży w obiegu zamkniętym (w aucie), przez co nie ma szans wydostać się na zewnątrz. Nie dostaje się też "nowe" do środka. Przycisk kontrolujący tę funkcję znajduje się najczęściej w obrębie deski rozdzielczej. Poznasz go po tym, że wygląda jak ikonka ze strzałką zawracającą umieszczoną we wnętrzu samochodu, która nie wydostaje się na zewnątrz. Ta funkcja jest nieoceniona w momencie, kiedy jedziemy drogą, a w jej obszarze w powietrzu unoszą się tumany kurzu i dymu lub nieprzyjemny zapach. Dzięki temu nic nie dostanie się do wnętrza auta, a my będziemy mogli komfortowo odbyć naszą podróż. Jest to przydatne szczególnie wtedy, kiedy przejeżdżamy blisko pól nawożonych kompostem. 

Obraz

Kiedy włączyć recyrkulację w samochodzie?

Okazuje się, że wielu kierowców źle używa tej funkcji. Uruchamiają ją już w momencie, kiedy brzydki zapach dostanie się do środka samochodu. Wtedy jest to o tyle gorzej, że odór zostaje w środku pojazdu i nie ma szans, aby wydostał się na zewnątrz. W takim momencie uczucie dyskomfortu jest naprawdę silne. Niestety nie zawsze udaje nam się przewidzieć, że będziemy narażeni na brzydkie zapachy, dlatego tę funkcję zwykle włącza się po czasie. Na szczęście coraz więcej aut ma tę funkcję włączaną automatycznie - wtedy mamy okazję ominąć zapachowe nieprzyjemności. Dzięki obiegowi wewnętrznemu szybciej też schłodzimy samochód latem lub nagrzejemy go zimą. Niestety ma on swoje wady, przy zbyt długim użytkowaniu może doprowadzić do zaparowania szyb i pogorszenia widoczności. Dlatego lepiej używać tej funkcji rozważnie.

Obraz

Jak szybko schłodzić samochód używając recyrkulacji?

Jeżeli auto bardzo się nagrzało, najpierw po uruchomieniu silnika otwórz okna i włącz klimatyzację, aby pozbyć się tego bardzo gorącego powietrza. Po chwili dopiero zamknij szyby i włącz recyrkulację. Jeśli tego nie zrobisz, klimatyzacja będzie próbowała schładzać bardzo gorące powietrze z zewnątrz. Z włączoną recyrkulacją auto szybciej się schłodzi, nie zużywając tak systemu klimatyzacji.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także