PoradyLajfhakiPoliczyłam, ile płacę miesięcznie za ładowanie telefonu. Takiej kwoty się nie spodziewałam!

Policzyłam, ile płacę miesięcznie za ładowanie telefonu. Takiej kwoty się nie spodziewałam!

Ile kosztuje ładowanie telefonu? fot. Freepik
Ile kosztuje ładowanie telefonu? fot. Freepik

25.09.2023 10:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zgaduję, że ładujesz telefon minimum raz na dobę. Dzisiejszy sprzęt daje nam mnóstwo możliwości, lecz jego energia szybko się zużywa, a żywotność baterii to zaledwie doba przy standardowym użytkowaniu. Skoro ładujemy telefon tak często, to czy zastanawiałeś się, ile to przeciętnie kosztuje?

W dzisiejszych czasach ładujemy mnóstwo sprzętów zasilanych energią elektryczną. Jeśli zużycie prądu jest wysokie, odczujemy to na rachunkach pod koniec miesiąca. Cóż, obecnie wszędzie szukamy oszczędności, więc może pora ograniczyć ładowanie telefonu, a tym samym zużycie energii? Ile rocznie płacimy za telefon? Możesz być w szoku.

Jak oszczędzać prąd w XXI wieku?

Dzisiejszy świat nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować bez prądu. Wszystkie sprzęty są zasilane na energię elektryczną, a zaledwie kilkugodzinna przerwa w jej dostawach jest dla nas nie do zniesienia. Troska o zużycie prądu to nie tylko sposób na oszczędność, ale i dbanie o środowisko naturalne. Warto poczynić małe kroki w tym kierunku i wprowadzić kilka zmian w domu. Po pierwsze wyciągaj wtyczki urządzeń, których nie używasz — często tryb czuwania pobiera spore ilości energii. Zainstaluj energooszczędne żarówki, zawsze wyłączaj światło, gdy wychodzisz z pomieszczenia. Kilka małych różnic, a pod koniec miesiąca będziesz widzieć znacznie niższe rachunki.

Ile kosztuje ładowanie telefonu? fot. Freepik
Ile kosztuje ładowanie telefonu? fot. Freepik

Ile kosztuje ładowanie telefonu?

Każdy z nas ładuje telefon minimum raz dziennie, gdyż dzisiejsze smartfony zużywają masowe ilości energii, a akumulatory bardzo szybko tracą na wartości. Średnia moc ładowania to 5W (najczęściej spotykana w ładowarkach), co pociągnie w godzinę koszt ok. 0,01 zł. Aby naładować akumulator do pełna, zużyjesz mniej niż 0,10 groszy. Jest to bardzo mało, lecz jeśli robisz to kilka razy dziennie, kwota będzie stale rosła. Przyjmując, że ładujesz telefon raz dziennie za ok. 5 gr, miesięcznie płacisz za niego 1,55 zł. Ładowarki z szybkim ładowaniem pobierają więcej energii, a co za tym idzie, generują większe koszta. Nie przeciągaj ładowania telefonu — jeśli widzisz 100% na wyświetlaczu, to znak, że pora odłączyć kabel od smartfona. Pamiętaj również o wyciąganiu wtyczek z kontaktów. Jeśli będą tam cały czas, w dalszym ciągu będą pobierać prąd.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także