Posadziłam w ogrodzie i nie żałuję. Wyjątkowy krzew na dniach zakwitnie
Zimowa aura ma swój urok, kiedy możemy podziwiać ośnieżone warstwą białego puchu drzewa. Mało kto zdaje sobie sprawę, że oprócz zimozielonych krzewów w śnieżnym ogrodzie może zakwitnąć wyjątkowy krzew o żółtych kwiatostanach. Co warto wiedzieć o tej roślinie?
Śnieg i mrozy nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa, przez co wiele osób ma ich już serdecznie dość. Wielu wprost nie może się już doczekać bujnie rosnącego ogrodu, a pozostali odliczają dni do zakwitnięcia tego wyjątkowego krzewu. Nie wiele osób wie, że w styczniu ta roślina budzi się do życia, a jej wybijające się na białym tle kwiatostany mogą cieszyć nasze oczy aż do marca!
Jaki krzew zakwita w styczniu?
Oczar pośredni to mało popularny, a niesamowity krzew dekoracyjny, który zyskał sobie ogromną sympatię wielu ogrodników. Kwitnie od stycznia do marca, a na jego gałęziach pojawiają się małe i egzotycznie wyglądające kwiatostany w odcieniach żółci i pomarańczu. Krzew ten jest hybrydą stworzoną z oczaru japońskiego oraz omszonego, które w połączeniu dały tak wyjątkową roślinę ogrodową. Oczar pośredni rośnie maksymalnie do wysokości 4 metrów i wiele osób myli go z małym drzewem, a nie krzewem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
10 ogrodniczych trików, których nauczyła mnie mama!
Krzew ten jest wyjątkowy ze względu na czas kwitnienia, a pierwsze pąki można zauważyć już w drugiej połowie stycznia. Żadna inna roślina ogrodowa nie wypuszcza wtedy kwiatów i nie ma tyle odwagi co oczar pośredni. Kwiatostany tego zimowego krzewu są czterodzielne, a ich płatki przypominają cieniutkie wstążki, które w zależności od odmiany mają kolor żółty lub pomarańczowy. Właśnie taki widok na szaroburym tle ukoi nasze zmęczone zimową aurą nerwy.
Jak uprawiać ten żółtozimowy krzew?
Jeśli zamierzasz zakupić ten oryginalny krzew, to koniecznie musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach. Co robić, aby kwitł w każdą zimę przez lata? Kluczowa dla zdrowego wzrostu oczara pośredniego jest gleba. Powinna być dobrze przepuszczalna, żyzna, jak również mieć odczyn pH kwaśny lub obojętny oraz być stale wilgotna.
Krzew ten uwielbia jasne i osłonięte od wiatru stanowiska, ale znakomicie daje sobie radę także w półcieniu. Młode oczary pośrednie warto okrywać na zimę, aby nie przemarzły, ponieważ może to doprowadzić do ich przedwczesnego marnienia. Natomiast starsze krzewy już tego nie potrzebują, a niskie temperatury im nie zaszkodzą.
Jakie warunki lubi Oczar pośredni?
Oczar pośredni do wzrostu potrzebuje też przestrzeni, ponieważ nie za dobrze znosi przycinanie. Nie oznacza to jednak, że krzew nie sprawdzi się do wkomponowania go w pozostałe krzewy lub rośliny ogrodowe. Znakomicie będzie prezentował się na tle zimozielonych roślin lub traw ozdobnych. Na jesień oczar pośredni przebarwia swoje zielone liście na ciepłe barwy, co także będzie wyglądało niesamowicie kolorowo w ogrodzie.