Ożywią twój balkon i taras również zimą. Są zielone przez cały rok
Zima jest czasem chwilowego obumarcia roślin doniczkowych i ogrodowych, jednak nie oznacza to, że musimy z nich całkowicie zrezygnować. Te gatunki to twardzi zawodnicy, którzy zniosą niskie temperatury i wprowadzą kolor na balkon w szaro-bure dni.
Zimozielone krzewy liściaste to nie lada gratka dla fanów ogrodnictwa. Nic dziwnego, ponieważ rosną bujnie przez cały sezon. Zima nie stanowi dla nich zagrożenia, przez co można hodować je na zewnątrz bez żadnych obaw. Jednak jakie gatunki wybrać i jak o nie dbać?
Jakie rośliny posadzić zimą na balkonie?
Rośliny zimozielone są wyjątkowe, ponieważ z nastaniem chłodnej pory roku nie gubią liści lub igieł. Dzięki temu nie tylko są wytrzymałe, ale też dobrze się prezentują. Zielony kolor wybija się na tle białego puchu, a szron dodaje im tylko uroku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
10 trików ogrodniczych, po których rośliny rosną jak szalone!
Wiele gatunków wyróżnia się nie tylko kształtem liści, ale też owocami, które przypominają małe kuleczki. Szczególnie zimą wyglądają wtedy jak małe choinki. Jednak ich wytrzymałość nie oznacza, że zniosą wszystko. Polskie warunki pogodowe są różne, a zdarzają się niekiedy bardzo mroźne zimy. Wpływają negatywnie na system korzeniowy tych krzewów, jeśli nie są odpowiednio zabezpieczone np. ściółkowaniem.
Jakie krzewy wybrać?
Wszystko jest kwestią gustu oraz naszych potrzeb. Niektóre z nich mogą pełnić funkcję żywej balustrady lub osłony przed wścibskim okiem sąsiadów. Istotnym czynnikiem jest ich podlewanie, szczególnie jeśli zasadzimy rośliny w doniczkach. Wtedy nie mają one innego źródła, z którego mogą pobierać potrzebne im do wzrostu pożywienie.
Dobrym wyborem będzie bukszpan wiecznozielony, któremu niestraszna jest nasza pogoda. Zazwyczaj osiąga około 8 metrów wysokości oraz posiada charakterystyczne małe listki. Najlepiej będzie rósł w glebie próchnicznej o odczynie pH zasadowym lub obojętnym. Warto dodać, że wiosną zakwita, a na jego gałązkach rozwijają się białe kwiatostany.
Co ciekawe, nie wymaga on zaawansowanej pielęgnacji, a będzie rósł wszędzie, gdzie go postawimy. To samo tyczy się podlewania, ponieważ nadmiar wody może mu zaszkodzić. Pokrój bukszpanu jest plastyczny, dzięki czemu można formować go w rozmaite kształty.
Warto też zainteresować się różanecznikami, czyli rododendronami, które dostępne są w wielu kolorach: od bieli przez róż po ciemną purpurę. Kwiatostany tej rośliny są niezwykle dekoracyjne, a potrafi ona rosnąć nawet do kilku metrów wysokości. Idealnie sprawdzi się dla niej kwasowe podłoże oraz regularne podlewanie. Bujnie będzie rosła w półcieniu i osłonięciu od wiatru.
Na jakie jeszcze rośliny postawić zimą?
- Ostrokrzew to banalnie prosty w uprawie krzew, który nie ma zbyt wielu wymagań. Jego liście oraz małe czerwone owoce przykuwają wzrok. Podłoże dla ostrokrzewu powinno być przepuszczalne i świetnie poradzi sobie on w półcieniu.
- Pięciornik trójząbkowy to drobna roślina o wyjątkowych liściach, które z nadejściem jesieni zmieniają odcień na żółty lub pomarańczowy. Jego małe kwiaty kwitną na biało na początku wakacji. Znakomicie znosi suszę i cień oraz nie ma wysokich wymagań glebowych.
- Kiścień wawrzynkowy należy do rodziny wrzosowatych i jest mrozoodporny. Jego liście są okazałe, przez co wyglądają bardzo dekoracyjnie. Zazwyczaj kiścień nie przekracza 1,5 metra wysokości. Lubi kwasowy odczyn pH gleby.