Nie wiedziałam, że może zakwitnąć. Grubosz wypuścił kwiaty, gdy wdrożyłam 4 zasady
Grubosz to niezwykle efektowna roślina doniczkowa, która dodaje uroku każdemu wnętrzu. Bardzo często określa się go mianem drzewka szczęścia, które ma jak magnez przyciągać do naszego życia pozytywne zdarzenia oraz pieniądze. Mało kto wie, że grubosz może także zaskoczyć kwiatami, a wystarczy troszkę mu w tym pomóc.
18.01.2024 18:41
Grubosz jajowaty od lat cieszy się niesłabnącą popularnością, a nic w tym dziwnego. Wygląda egzotycznie, a przy tym jest banalnie prosty w uprawie. Drzewko szczęścia, które jest odpowiednio pielęgnowane, zostanie z tobą na lata, a nawet może wypuścić kwiaty, co dla wielu będzie zaskoczeniem. W naturalnym środowisku grubosze kwitną jak szalone, zamieniając się w białe krzewy. Co zrobić, żeby nasze drzewko szczęścia również miało drobne kwiaty?
Co zrobić, aby grubosz zakwitł?
Uprawa doniczkowa drzewek szczęścia rządzi się swoimi prawami i koniecznie należy o tym pamiętać, zanim zaczniemy stymulować grubosza do kwitnienia. Warunki panujące w domu znacznie różnią się od tych naturalnych, co oznacza, że są niewystarczająco korzystne dla rośliny. Samo przesadzanie, odżywanie oraz podlewanie grubosza to często zbyt mało, aby wypuścił kwiaty.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Odpowiednio pielęgnowane drzewko szczęścia pokaże pąki na przełomie zimy i wiosny, dlatego warto już teraz spróbować mu w tym pomóc. Twoim największym sprzymierzeńcem będzie cierpliwość, ponieważ wszystko zależy od wieku rośliny. Ta młoda nie kwitnie, ale ze starszą pójdzie ci o wiele łatwiej. Grubosz musi mieć przynajmniej cztery lata, aby mógł wypuścić kwiatostany, z tego powodu należy dać mu czas i odpowiednią opiekę.
Pamiętaj o tym, a grubosz obsypie się pąkami
Musisz koniecznie pamiętać o tym, że grubosz pochodzi z Afryki, a w swoich mięsistych liściach gromadzi wodę. Z tego powodu lepiej nie podlewać go zbyt dużą ilością wody, ponieważ może wyrządzić ona więcej szkody niż pożytku. Bezpiecznie jest nawadniać drzewko szczęścia tylko raz na dwa tygodnie, kiedy wierzchnia warstwa ziemi stanie się sucha. Grubosz źle reaguje na wysoką wilgotność powietrza, która w szybki sposób może doprowadzić do jego marnienia. Zima to dla niego idealny czas dzięki suchemu powietrzu związanemu z działaniem kaloryferów. Wspomaga ono kwitnienie i wzrost rośliny.
Do prawidłowego rozwoju oraz wypuszczenia kwiatów drzewko szczęścia potrzebuje dużej ilości światła. Najlepiej gruboszowi będzie na południowym parapecie, który dostarczy mu najwięcej promieni słonecznych do procesu fotosyntezy. Dobrym rozwiązaniem na stymulowanie kwitnienia u grubosza będzie hartowanie go w chłodnym pomieszczeniu od czasu do czasu. Temperatura 17 stopni Celsjusza sprawi, że drzewko szczęścia szybko wypuści pąki.