PoradyPosadziłeś rośliny w ogrodzie przed tą datą? Możesz stracić nawet wszystkie plony!

Posadziłeś rośliny w ogrodzie przed tą datą? Możesz stracić nawet wszystkie plony!

zimni ogrodnicy i zimna Zośka, fot. Getty Images
zimni ogrodnicy i zimna Zośka, fot. Getty Images
12.05.2023 16:59

Zimni ogrodnicy oraz zimna Zośka to terminy, które każdy ogrodnik powinien dobrze zapamiętać. Podobnie jak datę 15 maja. Wykonywanie niektórych czynności przed tym dniem może mieć opłakane skutki.

Wiosna to czas, kiedy każdy właściciel ogrodu zaczyna myśleć o tym, by zadbać o swój skrawek ziemi, zasiać na nim kwiaty i warzywa oraz patrzeć, jak wzrastają. Z niektórymi czynnościami lepiej się jednak wstrzymać. Ma to związek z tzw. zimnymi ogrodnikami oraz zimną Zośką. Niektórzy uważają, że to tylko przesądy, ale to nie do końca prawda. Jeśli za bardzo się pospieszysz z sadzeniem niektórych roślin, możesz tego bardzo żałować.

Co oznaczają zimni ogrodnicy i zimna Zośka?

Pośpiech w ogrodnictwie nie jest wskazany, szczególnie jeśli chodzi o robienie wiosennych nasadzeń. Pogoda w kwietniu, a nawet na początku maja, bywa bardzo zmienna. Zdarza się, że choć dni są już bardzo ciepłe, nocami przychodzą przymrozki. To właśnie one są największym niebezpieczeństwem czyhającym na świeżo zasadzone kwiaty, owoce czy warzywa. Niektórym roślinom można pomóc wrócić do formy po przymrozkach, ale wielu po prostu nie da się już później odratować. Zimni ogrodnicy oraz zimna Zośka wyznaczają daty, w których mogą pojawić się ostatnie przymrozki oraz od kiedy niskie temperatury nie powinny już zagrażać świeżo posadzonym roślinom. Aby mieć pewność, że sadzonki się przyjmą i będą prawidłowo rosnąć, najlepiej jest przeczekać zarówno zimnych ogrodników, jak i zimną Zośkę.

Trzej ogrodnicy i zimna Zośka wyznaczają koniec wiosennych przymrozków. Fot. Getty Images
Trzej ogrodnicy i zimna Zośka wyznaczają koniec wiosennych przymrozków. Fot. Getty Images

Kiedy wypadają zimni ogrodnicy i zimna Zośka?

Niektórzy uważają zimnych ogrodników oraz zimną Zośkę za przesąd, którego trzymają się osoby uprawiające kwiaty, warzywa oraz owoce. W rzeczywistość wyznaczenie "bezpiecznego" terminu sadzenia roślin, kiedy nie grożą już przymrozki, ma naukowe podstawy. Przez ok. 100 lat (od początku XIX do początku XX wieku) dokładnie monitorowano temperaturę w naszej strefie geograficznej. Okazało się, że niemal co roku między 1 a 20 maja dochodziło do wyraźnego ochłodzenia i nocnych przymrozków. Najczęściej takie zjawiska obserwowano w dniach: 12, 13, 14 oraz 15 maja. Właśnie na te dni przypadają zimni ogrodnicy oraz zimna Zośka. Ta ostatnia nawiązuje do przypadających 15 maja imienin Zofii. Uważa się, że dopiero po tym dniu można sadzić nowe rośliny bez obaw o to, że przemarzną.

Zimni ogrodnicy i zimna Zośka to wcale nie przesądy. Fot. Getty Images
Zimni ogrodnicy i zimna Zośka to wcale nie przesądy. Fot. Getty Images

Jak ogrzać pokój bez prądu i gazu? Będzie cieplej o parę stopni za jedyne 20 zł

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także