×
Wirtualna Polska

To idealny moment na wiosenne sadzenie truskawek. Owoce pojawią się już po kilku tygodniach

Słodkie i pachnące truskawki to marzenie większości ogrodników. Można je jeść prosto z krzaczka, dodawać do deserów oraz wykorzystać do robienia przetworów. Jeśli zasadzisz je odpowiednio wcześnie, owoce zbierzesz już u progu lata. Podpowiadamy, co powinieneś wiedzieć o sadzeniu truskawek wiosną.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Sadzenie truskawek, w zależności od odmiany i tego, kiedy chcemy zbierać owoce, można przeprowadzić wiosną, latem, a nawet jesienią. Uprawa tych owoców nie jest trudna, ale musisz pamiętać o kilku rzeczach, które zagwarantują udane zbiory.

Sadzenie truskawek wiosną zależy od odmiany

Wyróżniamy kilka rodzajów sadzonek truskawek: kopane (wykopywane z gruntu i dostępne wiosną oraz jesienią), frigo (wykopywane zimą i przechowywane w chłodni do wiosny lub lata) oraz doniczkowe (dostępne od marca do października). W zależności od tego, które sadzonki wybierzesz, uzależniony będzie termin wysadzania. Za najlepszą porę do rozpoczęcia uprawy uważa się lato. Nie ma jednak żadnych przeciwskazań, by sadzenie truskawek przeprowadzić wiosną. Sadzonki kopane najlepiej umieścić w gruncie wczesną wiosną. Optymalne zbiory otrzymasz jednak dopiero w drugim roku uprawy. Sadzonki frigo możesz sadzić od początku wiosny do końca czerwca. Z kolei truskawki z doniczek najlepiej zasadzić przed końcem maja. W każdym z tych przypadków owoce powinny pojawić się po ok. 2 miesiącach.

Sadzenie truskawek wiosną zależy od tego, jaką odmianę wybierzesz. Fot. Getty Images

Sadzenie truskawek wiosną zależy od tego, jaką odmianę wybierzesz. Fot. Getty Images

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zobacz również: Jak uprawiać truskawki na balkonie? Ten sposób zapewni gigantyczne plony

Sadzenie truskawek wiosną – jak się do niego przygotować?

Przed wsadzeniem krzaczków do gruntu, ziemię pod uprawę truskawek należy odpowiednio przygotować. Truskawki najlepiej czują się w przepuszczalnym podłożu o lekko kwaśnym pH. Wybierz dla nich słoneczne i osłonęte od wiatru stanowisko. Zanim posadzisz truskawki, przeprowadź gruntowne odchwaszczanie ziemi. Najlepiej jest zrobić to na kilka tygodni przed sadzeniem krzaczków. Zadbaj o to, by ziemia była odpowiednio nawieziona (użyj kompostu lub obornika). Sprawdź również, czy nie ma w niej żadnych szkodników, które mogłyby zagrozić roślinom. Jeśli je zauważysz, koniecznie zastosuj preparat, który je zlikwiduje. Na dwa dni przed sadzeniem truskawek przekop rabatki.

Sadzenie truskawek wiosną wymaga odpowiednich przygotowań. Fot. Getty Images

Sadzenie truskawek wiosną wymaga odpowiednich przygotowań. Fot. Getty Images

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Sadzenie truskawek wiosną krok po kroku

Sadzenie truskawek wiosną, latem oraz jesienią przebiega w dokładnie ten sam sposób.

  • Dzień przed sadzeniem roślin porządnie nawodnij ziemię na grządkach.
  • Rośliny umieszczaj w rzędach oddalonych od siebie o ok. 50 cm. Między krzaczkami na poszczególnych grządkach zachowaj odległość 25-30 cm.
  • Krzaczki truskawek umieszczaj w dołkach o głębokości nieco większej nić długość korzeni.
  • Zakop korzenie tak, by były wyprostowane i w pełni zakryte ziemią. Jeśli zostaną na powierzchni, zaczną usychać. Uważaj jednak, by nie przykryć ziemią zielonych części krzaczka, ponieważ sadzonka może zacząć gnić.
  • Starannie ugnieć ziemię wokół krzaczków truskawek.
  • Wokół sadzonek wysyp ściółkę, która zabezpieczy ziemię przed wysychaniem, powstrzyma rozwój chwastów i zabezpieczy owoce przed gniciem.
  • Podlewaj truskawki codziennie (o ile nie pada deszcz).

Zobacz również: Rozłóż to wokół krzaczków malin. W sezonie będziesz mieć pełne wiaderka owoców!

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować