Powstał ranking wegetarianizmu na świecie. Polskę też ujęto
Magazyn CEOWORD opublikował badania wskazujące, w których znaczna część obywateli zrezygnowała ze spożywania mięsa. Bycie "wege" było kiedyś modnym trendem, lecz teraz wynika głównie ze świadomości ludzi na temat zwierząt i środowiska. Choć Polska nie jest najbardziej "roślinnym" krajem, to zajmuje wysokie miejsce w ogólnoświatowym rankingu, a wegetarianie są coraz większą społecznością.
Kiedyś dieta roślinna była uważana za przejaw biedy, ponieważ rolnicy często nie mogli sobie pozwolić na codzienne spożywanie mięsa. W dzisiejszych czasach dieta roślinna nie jest dużo tańsza od tej tradycyjnej, zwłaszcza gdy decydujemy się na kupno wielu zamienników, które mają rekompensować brak produktów odzwierzęcych w diecie. Na obecną chwilę szacuje się, że na całym świecie żyje aż 1,5 mld ludzi, którzy zdecydowali się na zostanie wegetarianami. W jakich krajach jest ich najwięcej?
Wegetarianie na świecie
Wyzbycie się mięsa z diety jest bardzo trudne, zwłaszcza dla osób, które zawsze miały go pod dostatkiem. Mimo to mnóstwo ludzi decyduje się na porzucenie tego nawyku żywieniowego. Robią to w imię ochrony środowiska, zdrowia czy własnych przekonań. Tak oto 18 proc. populacji świata bazuje na diecie roślinnej, która dostarcza im wszystkich niezbędnych składników do codziennego funkcjonowania. Jak wygląda ranking krajów z najwyższym odsetkiem wegetarian?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pomysłowe triki z ziołami
Na miejscu pierwszym znajdują się Indie, gdzie ok. Jedna czwarta respondentów przyznaje się do diety roślinnej. Składa się na to wiele czynników, lecz trzeba zaznaczyć, że kraj ten jest pełen hindusów, dżinistów i buddystów, którzy propagują szacunek do zwierząt, także tych hodowlanych.
Drugie i trzecie miejsce przypadły kolejno Meksykowi i Brazylii. Oba kraje powoli rezygnują ze spożycia mięsa, co widać w każdym markecie, gdzie można znaleźć mnóstwo roślinnych zamienników. Dlaczego tak się dzieje? Ludzie są coraz bardziej świadomi w kwestii hodowli i uboju, które znacząco odbiegają od humanitarnych warunków, jakie powinny zostać zapewnione każdemu zwierzakowi bez względu na jego przeznaczenie.
Polska wysoko w rankingu wegetarian
Patrząc na kolejne kraje w rankingu, możemy zauważyć, że na miejscu czwartym znajduje się Izrael, który swoją dietę opiera na kuchni śródziemnomorskiej, gdzie wykorzystanie mięsa nie jest aż tak istotne, a roślinne zamienniki stają się coraz popularniejsze. Tajwan zajmuje kolejne miejsce i tym samym zamyka pierwszą piątkę z wynikiem 14 proc. wegetarianów w całym kraju.
Polska również dostała pewnego rodzaju wyróżnienie, gdyż sklasyfikowano ją na 19 miejscu, co wydaje się całkiem wysoką pozycją względem całego świata. W naszym kraju obecnie żyje 8,4 proc. wegetarian, a współczynnik z roku na rok staje się coraz wyższy. Porzucenie mięsa lub jego ograniczenie z pewnością wyjdzie nam na zdrowie, dlatego warto pomyśleć o zmianie swoich nawyków żywieniowych.