PoradyOrganizacjaRobić przerwy czy ćwiczyć codziennie? Trener personalny stawia sprawę jasno

Robić przerwy czy ćwiczyć codziennie? Trener personalny stawia sprawę jasno

Wraz z nowym rokiem wiele osób zadecydowało o zmianie swojego życia, a co za tym idzie podjęło różnego rodzaju wysiłek fizyczny. Choć część zrezygnowała już dawno, tak dla niektórych codzienny trening stał się świętością. Trenerzy fitness bacznie obserwują zmagania podopiecznych i wyciągają jednoznaczne wnioski. Co za dużo, to niezdrowo!

Czy można codziennie trenować?
Czy można codziennie trenować?
Źródło zdjęć: © Getty Images | Catherine Delahaye

Czy wiesz, że codzienne treningi zmieniają coś więcej niż twoją sylwetkę? Naukowcy potwierdzają, że wraz ze wzrostem ilości wysiłku fizycznego, w naszym ciele zachodzi szereg reakcji chemicznych i mnóstwo zmian neurologicznych. Innymi słowy, zaczynamy przyzwyczajać ciało do wysiłku, a ono domaga się, by było go jeszcze więcej. Właśnie dlatego niektórzy nie chcą przerw i na trening uczęszczają przez cały tydzień. Czy to zdrowe podejście?

Trening na siłowni może uzależnić!

Po pierwszej wizycie na siłowni mało kto wychodzi z uśmiechem na ustach. Trudno się dziwić, w końcu nowicjusze nie mają dobrej kondycji, a godzinny wysiłek bywa wyczerpujący. Z czasem sytuacja się zmienia – im więcej trenujemy, tym więcej zniesie nasze ciało. Dodatkowo pojawiają się pierwsze efekty w zmianie sylwetki, a co za tym idzie motywacja do dalszego działania. Wkrótce siłownia staje się naszym drugim domem, co nie zawsze kończy się dobrze.

Choć codzienny trening wydaje ci się przyjemnością, tak twoje ciało zaczyna mieć dość. Dochodzi do tzw. przetrenowania, które objawia się drżeniem kończyn, problemami z oddychaniem, złym snem i fatalnym samopoczuciem. Druga możliwość to stracenie motywacji, co zdarza się głównie wtedy, gdy nasze treningi są źle ułożone. Zmęczone ciało i nadszarpnięta psychika nie wróży nic dobrego, dlatego warto stosować przerwy na regenerację ciała i umysłu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sposoby na miękkie ręczniki

Co na temat codziennych treningów mówią specjaliści?

Jedna z wykładowczyń uniwersytetu w Nebrasce jest zdania, że można ćwiczyć codziennie, lecz muszą być to lekkie treningi, które każdego dnia powinny angażować inną partię mięśni. Wykonanie codziennych ćwiczeń jest bardzo dobre dla ciała, lecz nie mówimy tutaj o intensywnym ćwiczeniu a jedynie delikatnym pobudzeniu ciała np. 30 minut na orbitreku, godzina na basenie czy przebieżka po okolicy.

Wyczerpujący, codzienny trening szybko wpłynie na nasze zdrowie i samopoczucie. Kiedy czujesz, że ciało odmawia posłuszeństwa, a ćwiczenia robisz jedynie z przyzwyczajenia, koniecznie zastanów, się czy przypadkiem nie przeciążyłeś organizmu. Kilka dni odpoczynku nie zaważy na twojej formie, a może zregenerować twoje zmęczone mięśnie. W przypadku gdy czujesz, że twój plan treningowy ma jakieś niedociągnięcia, skonsultuj się z trenerem personalnym, który pomoże ci dobrać odpowiednie ćwiczenia.