PoradyLajfhakiPralka brzydko pachnie? Wrzuć 3 składniki i ustaw program na 90 stopni

Pralka brzydko pachnie? Wrzuć 3 składniki i ustaw program na 90 stopni

Jak pozbyć się smrodu z pralki?
Jak pozbyć się smrodu z pralki?
Źródło zdjęć: © Getty Images | Kirill Rudenko
19.02.2024 12:47

Otwierasz pralkę, a z wnętrza zaczyna wydobywać się nieprzyjemny zapach? To znak, że w bębnie mogła rozwinąć się pleśń. Na szczęście można się jej pozbyć. Wystarczy, że wrzucisz trzy składniki i nastawisz pranie, a uciążliwy zapach przestanie być problemem.

Pralka to jedno z najbardziej eksploatowanych urządzeń w domu. Włączamy ją co najmniej raz w tygodniu, a kiedy mamy dzieci, nawet kilka razy w tygodniu. Trudno wyobrazić sobie bez niej życie.

Choć urządzenie to ma nieustanną styczność z wodą i silnymi detergentami, wymaga regularnego czyszczenia. W innym wypadku może zacząć wydobywać się z niej nieprzyjemny zapach, który potem przechodzi na ubrania. Jak wyczyścić pralkę? Wyjaśniamy.

Jak wyczyścić pralkę?

Kurz, brud, płyny ustrojowe, resztki jedzenia — to wszystko osadza się w bębnie po każdym praniu. Po wyciągnięciu ubrań większość z nas zamyka bęben, co uniemożliwia odpowiednią cyrkulację powietrza. To prawdziwy raj dla grzybów i pleśni. Nic więc dziwnego, że z pralki zaczyna wydobywać się nieprzyjemny zapach, który przechodzi na ubrania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak dbać o pralkę?

Pralka wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Raz w miesiącu powinniśmy ją wyczyścić. Jak to zrobić? Możesz skorzystać z gotowych produktów czyszczących, które znajdziesz w każdej drogerii lub wykorzystać produkty, które najprawdopodobniej masz już w domu. To ocet i soda oczyszczona. Te produkty dokładnie wyczyszczą bęben i pozbędą się z niej bakterii i pleśni.

Przygotuj szklankę octu i pół szklanki sody. Oba składniki umieść w przegródce na proszek i nastaw pranie. Temperatura nie powinna być niższa niż 60 stopni Celsjusza. Po zakończonym praniu otwórz przegródkę i drzwiczki, aby urządzenie mogło wyschnąć. Zabieg powtarzaj raz w miesiącu, a unikniesz problemów z pralką.

Wrzuć do bębna trzy składniki. Pralka będzie jak nowa

Z twojej pralki zaczyna wydobywać się nieprzyjemny zapach? Możesz temu zaradzić. Jeśli wyczyszczenie pralki nic nie dało, musisz sięgnąć po mocniejsze środki. Potrzebujesz pasty do mycia zębów, cytryny, a także sody. Wsyp do bębna szklankę sody i zakręć nim, aby proszek pokrył całą powierzchnię. Pozostaw ją tak na 30 minut.

Cytrynę przekrój na pół i posmaruj ją pastą do mycia zębów. Umieść ją w bębnie i włącz cykl prania o najwyższej możliwej temperaturze. Po zakończonym cyklu wyciągnij cytrynę i otwórz drzwiczki pralki na oścież. Z wnętrza będzie wydobywał się przyjemny, cytrynowo-miętowy zapach.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także