Domowa mikstura pani Ali. Storczyki obsypały się kwiatami
Storczyki po zimie zazwyczaj potrzebują porządnej pielęgnacji. Chłodne miesiące jeszcze się nie skończyły, lecz już teraz możesz zacząć odżywiać swoją orchideę, by na wiosnę była gotowa do wypuszczenia nowych kwiatów. Poniżej znajdziesz odżywkę 2w1, która odżywi roślinę i ochroni liście przed szkodnikami.
19.02.2024 11:24
Czym karmić storczyki po zimie? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które już czują pierwsze powiewy wiosny w powietrzu. Trzeba pamiętać, że storczyk to wrażliwa roślina i podlewanie jej pierwszą lepszą odżywką może skończyć się tragicznie. Na szczęście mieszanka domowych produktów zadziała równie dobrze co nawóz ze sklepu, a kosztuje tyle, co paczka przypraw. Przepis podesłała nam znajoma miłośniczka kwiatów doniczkowych — pani Alicja.
Storczyki będą kwitły jak szalone, jeśli podlejesz je tą odżywką
Bez wątpienia orchidea to jeden z najpopularniejszych kwiatów, jakie mamy w domach. Storczyki są ciekawym prezentem na parapetówki, imieniny czy rocznice. Niestety, roślina ta jest atrakcyjna tylko do momentu, gdy kwitnie. Wraz ze zrzuceniem kwiatów mnóstwo osób decyduje się na wyrzucenie storczyka, gdyż nie wie, jak się nim zająć, by ponownie zakwitł. W takich momentach warto przeszukać internet i znaleźć podpowiedź, jak pobudzić storczyki do ponownego zakwitu. Jednym z takich sposobów jest wykonanie domowej odżywki na bazie ryżu i liści laurowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na drogie odżywki z ogrodniczego, koniecznie przygotuj mieszankę, która wzmocni korzenie i zabezpieczy liście. Jak przygotować domową odżywkę do storczyka? Do miski wrzuć 10 liści laurowych, 3 łyżki ryżu i zalej wszystko 1 litrem gorącej wody. Pozostaw całość na trzy godziny, po czym zblenduj wszystkie składniki. Na samym końcu odcedź miksturę i dolej 1 litr zimnej wody. Płyn będzie gotowy do aplikacji.
Jak stosować domową odżywkę do storczyków?
Odżywki będzie dużo, dlatego warto aplikować ją porcjami co 10 dni. Wystarczy, że wlejesz 3/4 szklanki do doniczki storczyka i dasz mu odcieknąć z nadmiaru cieczy. Storczyk nie lubi nadmiaru wilgoci w korzeniach, dlatego jeśli stosujesz nawóz, nie podlewaj go dodatkową porcją wody. Druga opcja, którą można stosować równocześnie z podlewaniem, to przecieranie liści. Dzięki temu powstanie coś na wzór warstwy ochronnej, która będzie odstraszać potencjalne szkodniki i uchroni storczyki przed chorobami.
Domowy nawóz do storczyków — jak długo stosować?
Nawóz stosuj do momentu pojawienia się pierwszych pędów z kwiatami. Na tym etapie możesz zakończyć nawożenie storczyka. Roślina będzie wystarczająco mocna, by wypuścić i utrzymać kwiaty. Jedyne co musisz zrobić, to zapewnić jej odpowiednie warunki do rozwoju – dobrze oświetlone stanowisko, wysoką temperaturę, odpowiednie nawadnianie korzeni i brak przeciągów. Po kwitnieniu storczyki mają czas spoczynku, lecz po kilku tygodniach można od nowa karmić je ryżową odżywką, która uzupełni wszystkie braki w minerałach i witaminach, które są pozostałością po sezonie kwitnienia.