PoradySprzątaniePrawie każdy odkurzacz ma ukrytą funkcję. Zobacz, jak ułatwia pracę

Prawie każdy odkurzacz ma ukrytą funkcję. Zobacz, jak ułatwia pracę

Kiedyś odkurzacz z wysuwaną rurą był niemal w każdym domu. Jeśli jeszcze nie zastąpiłeś go stojącym modelem bezprzewodowym lub robotem sprzątającym, przyjrzyj mu się uważnie. Na rurze znajduje się niewielki otwór, który ma pewną ukrytą funkcję, która ułatwia sprzątanie.

Mężczyzna odkurza
Mężczyzna odkurza
Źródło zdjęć: © Getty Images | CasarsaGuru

13.11.2023 09:19

Nowoczesne, bezprzewodowe odkurzacze mają różne przydatne funkcje, ale w tę jedną wyposażone są tylko tradycyjne urządzenia starego typu z wyciąganymi rurami. Jeśli masz w domu taki odkurzacz, możesz bardzo ułatwić sobie sprzątanie. Wystarczy, że poznasz ukrytą funkcję otworu, który znajduje się w górnej części rury. Być może już zwróciłeś na nią uwagę i zastanawiałeś się, co czego służy. Oto wyjaśnienie tej zagadki.

Po co odkurzacz ma otwór w rurze?

Jak pewnie zauważyłeś, szczelina umieszczona w górnej części rury od odkurzacza może być całkowicie zasłonięta, lekko uchylona lub całkowicie otwarta. Poziomów regulacji jest zwykle kilka, ewentualnie suwak jest skonstruowany tak, że można ustawić go w dowolnym położeniu. Ten prosty mechanizm umożliwia szybkie i łatwe regulowanie mocy ssania odkurzacza.

Jak możesz wykorzystać tę funkcję? To proste! Przy dużej mocy ssania delikatne, cienkie i lekkie materiały mogą zostać wciągnięte przez odkurzacz. Jeśli przypadkiem najedziesz na porzuconą na podłodze chusteczkę lub foliową reklamówkę, możesz błyskawicznie otworzyć szczelinę i zapobiec wciągnięciu przedmiotu przez urządzenie (co mogłoby skutkować zapchaniem rury lub nawet spaleniem silnika). Ten prosty mechanizm ma za zadanie ochronę silnika przed przegrzewaniem się oraz całkowitym spaleniem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak to działa?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, po co odkurzacz ma otwór w rurze, a nawet wśród tych znających jego przeznaczenie, zdarzają się tacy, którzy zawsze go zamykają w obawie przed tym, że będzie wydostawał się przez niego kurz. Gdyby tak było, odkurzanie stałoby się prawdziwie syzyfową pracą. Inżynierowie dobrze wiedzieli, jak zapobiec takiej sytuacji. W związku z tym nie musisz obawiać się, że korzystanie ze szczeliny zmniejszającej moc ssania będzie wiązało się z ponownym zanieczyszczaniem mieszkania.

Zasada działania otworu, który odkurzacz ma w górnej części rury, bazuje na prawach fizyki. W trakcie odkurzania wewnątrz rury wytwarza się podciśnienie, czyli obszar wyróżniający się o wiele niższym ciśnieniem w porównaniu z otoczeniem. Oznacza to, że na zewnątrz, a więc również przy otworze, ciśnienie jest znacznie wyższe niż wewnątrz rury. Co się dzieje, gdy zdecydujesz się na zmniejszenie mocy ssania przez otwarcie szczeliny? Wysokociśnieniowe powietrze zostanie zassane do wnętrza odkurzacza, a niskociśnieniowe powietrze z rury (razem z drobinkami kurzu i innymi nieczystościami) nadal pozostanie w środku.