Producenci okien zalecają robić to raz w roku, ale mało kto o tym wie
Okna w domu najczęściej myjemy dwa razy do roku, przecierając uszczelki oraz ramę, jak również myjąc szyby. Warto wiedzieć, że nie są to jedyne czynności, które pomogą ci utrzymać okna w dobrej kondycji. Sprawdź, jak ważna jest konserwacja okien.
30.04.2023 10:02
Na początek regularnie sprawdzaj zawiasy, które sprawiają, że okno funkcjonuje prawidłowo. Często zdarza się tak, że zaniedbujemy tę czynność, co ma wpływ na otwieranie i zamykanie okna. Ponadto ruchome części mechanizmu, które są zepsute, mogą wpływać na szczelność okien i wilgoć jaka, powstaje w pomieszczeniu.
Częste mycie to najlepsza konserwacja okien
Najlepiej będzie, jeśli regularnie zaczniesz czyścić swoje okna, co pozwoli zachować ich wysoką jakość i wpłynie pozytywnie na jego mechanizm. Dlatego przed przystąpieniem do czyszczenia przeczytaj w instrukcji obsługi. Na stronie Internetowej producenta znajdziesz specyfikację okna. Pomoże to zaoszczędzić twój czas oraz nerwy, jak również zapobiegnie niechcianemu zniszczeniu mechanizmu okiennego. Pamiętaj, że podczas częstego uchylania lub otwierania okna, osiadają na nim pyłki i brud, który bardzo głęboko wchodzi w zakamarki ramy okiennej.
Czym konserwować okna?
Świeżo po montażu twoje okno posiada smar, który na początku użytkowania chroni elementy ruchome okna przed wszystkimi zabrudzeniami. Jednak wraz z upływem czasu smar ściera się oraz traci swoje właściwości zabezpieczające. Dlatego staraj się przynajmniej raz do roku nałożyć nowy smar, który usprawni korzystanie z okna. Wybierz smar, który jest dobrej jakości i ma w swoim składzie silikon.
Pamiętaj o obserwacji okna
Często na pierwszy rzut oka twoje okno funkcjonuje bez większych problemów i wydaje się, że cały mechanizm działa w porządku. Możesz być niemile zaskoczony, kiedy w twoim domu zacznie pojawiać się wilgoć, która bardzo szybko doprowadzić może do pleśni w pokoju. Okna oraz ich cały mechanizm spełniają tak ważną rolę w prawidłowej wentylacji pomieszczeń, która musi przebiegać zgodnie z naturalną wymianą powietrza. Właśnie dlatego, kiedy okno nie spełnia swojej funkcji, może pojawić się problem wilgoci.
Zobacz także