Przekwitnięte rośliny cebulowe wymagają troski. Zaopiekuj się nimi, a pięknie zakwitną za rok
Tulipany, narcyzy, hiacynty oraz szafirki, które cieszyły nasze oczy jako pierwsze zwiastuny wiosny, zaczęły już przekwitać. Aby cieszyć się nimi w kolejnych latach, musisz odpowiednio o nie zadbać. Podpowiadamy, co zrobić, kiedy w ogrodzie znajdują się przekwitnięte rośliny cebulowe.
W maju rośliny cebulowe są już przekwitnięte i nie ulega wątpliwości, że coś trzeba z nimi zrobić. Uschnięte kwiaty oraz liście szpecą przecież aranżację. Jeśli chcesz, by tulipany, hiacynty, narcyzy i inne kwiaty ponownie rozkwitły wiosną przyszłego roku, nie działaj zbyt gwałtownie. Właściwe postępowanie z cebulami pozwoli zachować je do ponownego zasadzenia jesienią. Oto co powinieneś zrobić.
Jak zadbać o przekwitnięte rośliny cebulowe?
Większość roślin cebulowych już przekwitła. Trzymają się jeszcze niektóre odmiany tulipanów, ale wkrótce i one zaczną tracić płatki. Musisz o nie odpowiednio zadbać, by zregenerowały się przed kolejnym sezonem. W pierwszej kolejności odetnij główki kwiatów. Tworzą się na nich nasiona, które osłabiają cebulki. Odcięte pędy z kwiatostanami możesz wyrzucić. Po 2-3 tygodniach od tego zabiegu, kiedy liście zaczną się przebarwiać, podetnij je w okolicy ziemi. Przez cały ten czas regularnie podlewaj rośliny. Dzięki temu cebule będą prawidłowo magazynować substancje odżywcze potrzebne do rozkwitnięcia w przyszłym roku. Jeśli wszystko zrobisz jak trzeba, kolejnej wiosny ponownie będziesz cieszyć się pięknymi, kolorowymi kwiatami.
Czy i jak wykopywać przekwitnięte rośliny cebulowe?
Konieczność oraz terminy wykopywania cebul są uzależnione od gatunku kwiatów.
- Wykopywanie cebul chroni je przed chorobami. Niektóre gatunki można jednak wykopywać co kilka lat.
- Tulipany oraz hiacynty najlepiej wykopywać co roku. Dzięki temu kwiaty z sezonu na sezon są równie dorodne. Krokusy, szafirki, przebiśniegi oraz cebulice możesz wykopywać raz na 3-4 lata.
- Wykopywanie cebulek należy przeprowadzić na początku lata. Tu również duże znaczenie ma gatunek kwiatów. Najwcześniej — w drugiej połowie czerwca — powinieneś wykopać krokusy oraz szafirki. Przełom czerwca i lipca to czas na wykopywanie cebulek m.in. tulipanów, narcyzów oraz hiacyntów.
- Wykopane cebule umieść w ażurowym pojemniku i ustaw do wyschnięcia w ciepłym, przewiewnym miejscu. Powinny znajdować się tam przez kilka dni. Kiedy cebule przyschną, rozdziel je, wyczyść i umieść w przewiewnym, ciemnym miejscu, w temperaturze 17-20 stopni Celsjusza. Pozostaw je tam aż do momentu sadzenia.
- Cebule, które pozostały w ziemi na zimę, musisz odpowiednio zabezpieczyć. Nie rób tego zbyt wcześnie. Jeśli się pospieszysz, stworzysz dogodne warunki do żerowania dla gryzoni. Dopiero kiedy wierzchnia warstwa ziemi już zamarzła, rozsyp na niej 3 cm kory lub torfu. Możesz też rozłożyć na cebulach gałązki świerkowe. Kiedy nadejdą silne mrozy, zadbaj o dodatkową warstwę okrycia.