PoradyLajfhakiPrzyklej do grillowego rusztu i odczekaj. Tłuszcz zniknie bez szorowania

Przyklej do grillowego rusztu i odczekaj. Tłuszcz zniknie bez szorowania

sposób na czysty grill, fot. Getty Images
sposób na czysty grill, fot. Getty Images
27.07.2023 12:48, aktualizacja: 27.07.2023 13:10

Sezon grillowy trwa w najlepsze, a piękna pogoda zachęca do organizowania imprez na zewnątrz. Jednak radość z biesiadowania kończy się wtedy, kiedy trzeba wyczyścić grilla. Poznaj sprawdzony sposób na czysty grill.

Możemy na ruszcie upiec wiele mięs, warzyw na nawet serów. Dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie. Jednak ten sposób przygotowywania posiłków ma jedną wadę — czyszczenie grilla, które powinno być wykonywane po każdym jego użyciu. Ta nieprzyjemna czynność jest konieczna do utrzymania sprzętu w dobrym stanie bez wiele lat.

Sprytny sposób na czysty grill

Warto pamiętać o tym, aby czyścić grill tylko wtedy, kiedy jest jeszcze gorący. Wówczas tłuszcz znajdujący się na ruszcie nie zdąży zastygnąć, przez co będzie łatwiej go usunąć. Warto zrobić to zachowaniem zasad bezpieczeństwa, aby nie poparzyć sobie rąk. Weź wilgotną szmatkę i przetrzyj ruszt grilla (powinien być ciepły, ale nie gorący). Możesz też zastosować banalny trik z gazetą, której już nie czytasz. Należy namoczyć ją w wodzie i położyć na ciepły jeszcze grill, a następnie zamknij jego pokrywę. Po około 1 godzinie ponownie otwórz grilla, a będziesz zaskoczony efektem. Przez ten czas woda znajdująca się w gazecie sprawi, że tłuszcz osiądzie na papierze. Dla lepszego efektu można zostawić gazetę na całą noc na ruszcie. Dzięki temu zadziałała na mocne zabrudzenia, które są trudne do ręcznego usunięcia.

Jak wyczyścić ruszt grilla, fot. getty images
Jak wyczyścić ruszt grilla, fot. getty images

Pozostałe sposoby na czyszczenie grilla

  • Ocet i płyn do naczyń, zmieszane z ciepłą wodą bez problemu usuną nawet najbardziej zaschnięty tłuszcz. Wystarczy nałożyć mieszankę na gąbkę, a następnie przetrzeć ruszt oraz komorę na brykiet. Na koniec zbierz nadmiar preparatu suchą szmatką i gotowe.
  • Cebula z sokiem z cytryny to najbezpieczniejszy sposób na pozbycie się tłuszczu z grilla. Należy stosować tę metodę, kiedy urządzenie jest ciepłe. Najpierw cytryną skrop ruszt. Następnie połówkę cebuli nabij na widelec i przecieraj nią powierzchnię rusztu.
  • Soda oczyszczona to nie tylko preparat kuchenny, ale i znakomity środek czyszczący. Połącz ją z wodą i zrób pastę. Następnie nałóż preparat na ruszt i zacznij szorowanie.
Dirty electric grill. Female hand wiping with cloth grill.
Dirty electric grill. Female hand wiping with cloth grill.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także