Reakcje dzieci w łonie matki. Ich mimika mówi, co im smakuje
Dzieci w łonie matki zaczynają mieć pierwsze przyzwyczajenia. Grupa naukowców przestudiowała zdjęcia USG, gdzie widać twarze dzieci. Okazało się, że w zależności od tego, co zjadła matka, dziecko miało inną mimikę. Co lubią nienarodzone dzieci, gdy jeszcze znajdują się bezpiecznie pod sercem mamy?
Portal NBC News opublikował wyniki pewnego badania, któremu poddano aż 100 ciężarnych, będących między 32. a 36. tygodniem kobiet. Podawano im kapsułki, które były złożone ze sproszkowanych warzyw i obserwowali reakcję nienarodzonych dzieci. Kobiety dostawały marchew, jarmuż a trzecia grupa była jedynie do kontroli.
Co lubią nienarodzone dzieci?
Możecie zapytać, dlaczego podawano kapsułki, a nie świeże warzywa i zieleń. Otóż obawiano się, że któraś z matek nie będzie fanką jarmużu, co mogłoby wpłynąć negatywnie na badania. Zjedzenie kapsułki było o wiele szybsze i bardziej miarodajne. Po 20 minutach od spożycia kobiety zostały poddane badaniu USG, gdzie obserwowano reakcję dzieci. Pociechy matek, które zjadły jarmuż, były skrzywione, natomiast w przypadku marchewki dało się zobaczyć delikatny uśmiech. Trzecia grupa, tzw. kontrolna, nie miała żadnych objawów, wszystkie dzieci zachowywały się tak samo. Choć teoria smaku jest dość ciekawa, to nie można jednoznacznie stwierdzić, że maleństwa ulubiły sobie pewien smak już od małego. Być może jest to reakcja mięśni twarzy na gorzki czy też słodki smak.
Dieta w ciąży. Jak wyrobić dobre nawyki żywieniowe u dziecka?
Według naukowców dieta matki ma kluczowe znaczenie, jeszcze gdy dziecko znajduje się w łonie. Zdrowe, pełnowartościowe produkty przyczynią się do rozwoju, a także zapoczątkują dobre nawyki u maluchów. Świetnym przykładem będzie częstsze jedzenie liści — dziecko będzie je lepiej tolerować w późniejszych etapach. Mówi się, że zdrowa i pełnowartościowa dieta kobiet w ciąży ma duże znaczenie w rozszerzaniu jadłospisu u dziecka. Będzie ono akceptowało znacznie więcej smaków, dzięki czemu przyszła mama będzie miała mniej pracy ze znalezieniem odpowiednich produktów, które posmakują maluchowi.