PoradyRób to codziennie, a będziesz spał jak dziecko. Koszmary szybko znikną

Rób to codziennie, a będziesz spał jak dziecko. Koszmary szybko znikną

Jak pozbyć się koszmarów? Fot. Getty Images
Jak pozbyć się koszmarów? Fot. Getty Images

08.05.2023 16:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Niektórzy śnią o klasówce z matematyki, inni uciekają w snach przed niebezpieczeństwem, a jeszcze inni biorą udział w katastrofach lub mierzą się z innymi życiowymi trudnościami. Złe sny mają różny przebieg, ale zawsze niekorzystnie wpływają na nasze samopoczucie. Podpowiadamy, jak pozbyć się koszmarów.

Koszmary pojawiają się w czasie fazy snu REM (faza szybkiego ruchu gałkami ocznymi). Występuje ona cyklicznie i trwa od 5 do 30 minut. W tym czasie mózg może podsuwać najróżniejsze projekcje związane z przeżywanymi przez nas negatywnymi emocjami. Często pojawiające się koszmary są uznawane za zaburzenia snu, które mają negatywny wpływ na psychikę i funkcjonowanie człowieka. Właśnie dlatego warto wiedzieć, jak się ich pozbyć.

Jakie są przyczyny pojawiania się koszmarów?

Koszmary są nierozerwalnie związane ze stresem, który przeżywamy w ciągu dnia. Może to być przewlekły stres, którego dzieci doświadczają w przedszkolu lub szkole (taka sytuacja dotyka blisko połowę maluchów w wieku 3-5 lat), a dorośli w pracy. Złe sny mogą pojawić się również w związku z dużymi życiowymi zmianami. Nowa praca, przeprowadzka, zmiana szkoły, śmierć bliskiej osoby — takim okolicznościom (choć czasem sobie tego nie uświadamiamy) zwykle towarzyszy ogromny stres. Na występowanie koszmarów mają wpływ również: niewłaściwa higiena snu, bezdech senny, zaburzenia lękowe i depresja, a także spożywanie środków psychoaktywnych.

Jak pozbyć się koszmarów? Fot. Getty Images
Jak pozbyć się koszmarów? Fot. Getty Images

Jak koszmary wpływają na zdrowie?

Koszmary pogarszają jakość snu. Dzieje się tak, ponieważ w czasie snu przeżywamy ogromne, negatywne emocje. W związku z tym możemy odczuwać szereg dolegliwości.

  • Po nocy z koszmarami rano możemy być niewyspani i mieć złe samopoczucie.
  • Po przebudzeniu z nocnego koszmaru mogą pojawić się problemy z ponownym zaśnięciem.
  • Długotrwałe śnienie koszmarów może prowadzić do bezsenności. Zagrożenie jest tym bardziej realne, że osoby regularnie śniące koszmary często świadomie starają się nie zasypiać.
  • Nawiedzające nas często koszmary mogą prowadzić do zaburzeń psychicznych, w tym depresji.

Jak pozbyć się koszmarów? Popraw higienę snu

Najprostszym sposobem na pozbycie się koszmarów jest zadbanie o odpowiednią higienę snu.

  • Kładź się spać i wstawaj zawsze o tej samej porze. Stosuj tę zasadę zarówno w dni robocze, jak i weekendy oraz święta. Regularność snu ma ogromny wpływ na jego jakość.
  • Przed snem nie jedz tłustych posiłków, nie pij alkoholu i nie zażywaj substancji psychoaktywnych. Zamiast tego wypij szklankę wody.
  • Zrezygnuj z pobudzających rozrywek przed snem — odpuść oglądanie horrorów oraz filmów akcji, a także czytanie książek o podobnej tematyce. Nie graj też w gry komputerowe i nie korzystaj ze smartfona (jego niebieskie światło hamuje wydzielanie melatoniny, która jest hormonem snu).
  • Pościel ładnie łóżko i wywietrz sypialnię. To zdecydowanie poprawi komfort snu.
Jak pozbyć się koszmarów? Fot. Getty Images
Jak pozbyć się koszmarów? Fot. Getty Images

Jak pozbyć się koszmarów? Wykorzystaj tymianek

Zioła mają wielką moc. Nic dziwnego, że jedno z nich doskonale sprawdza się w przypadku problemów ze snem. Tymianek pozwala pozbyć się negatywnych emocji. Jeśli chcesz pozbyć się koszmarów, suszone liście tej rośliny wsyp do bawełnianego woreczka i umieść pod poduszką. Złe sny powinny szybko zniknąć. Ten trik sprawi również, że będziesz pełny sił witalnych i pozytywnej energii.

Jak pozbyć się koszmarów? Porozmawiaj z lekarzem

Jeśli powyższe sposoby zawiodły i nadal masz koszmary, jest to sygnał, że potrzebujesz pomocy lekarza. Zwykle jest on w stanie wskazać przyczynę problemów z koszmarami w czasie standardowego wywiadu. Rzadziej zdarza się, że posiłkuje się specjalistycznymi badaniami. Jeśli przyczyną złych snów jest stres lub zaburzenia psychiczne, prawdopodobnie najlepszym lekarstwem będzie psychoterapia. Możliwe jednak, że lekarz zaleci leczenie farmakologiczne lub — jeśli już je stosowałeś — zdecyduje o zmianie stosowanych leków.

Tylko jeden typ kobiet śpi z kołdrą włożoną między nogami!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także