PoradyDomowe trikiRobię aromatyczny wywar i moczę zafarbowane ubrania. To najlepszy ratunek

Robię aromatyczny wywar i moczę zafarbowane ubrania. To najlepszy ratunek

Kobieta trzyma w dłoniach liście laurowe
Kobieta trzyma w dłoniach liście laurowe
Źródło zdjęć: © Getty Images | Michele_Caldarisi

22.01.2024 07:17, aktual.: 22.01.2024 09:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Znasz to uczucie, gdy otwierasz pralkę i widzisz zafarbowane ubrania, a winowajcą tego jest jedna felerna skarpetka? Choć sytuacja może wydawać się dramatyczna, to mamy doskonały sposób na poradzenie sobie z tym problemem. Wystarczy wykorzystać kuchenną przyprawę, która pomoże wywabić barwnik.

Każdemu z nas zdarzyła się wpadka podczas prania. Grunt to uczyć się na błędach i naprawić to, co się zepsuło. Zafarbowane ubrania można przywrócić do stanu pierwotnego, wystarczy skorzystać z liści laurowych, które z pewnością masz w kuchennej szafce. Ten trik ocalił garderobę nie jednej z nas.

Zafarbowane ubrania da się uratować

Dziś podpowiemy ci, jak wykorzystać tradycyjne liście laurowe, które przydadzą się do prania. Wrzucenie kilku listków do bębna sprawi, że nie będziesz musiała się bać o puszczanie koloru przez tkaniny. Dotychczas żaden naukowiec nie przeprowadził oficjalnych badań, które wskazałyby związek chemiczny odpowiedzialny za blokowanie wytrącającego się pigmentu z kolorowych tkanin. Mimo to, ludzie stale ich używają i potwierdzają skuteczność działania. Co najlepsze, liście laurowe nie zmieniają struktury materiału, czego nie można powiedzieć o chemicznych odplamiaczach, które dosłownie wyżerają włókna.

Wrzucanie liści do bębna jest skuteczne, ale zawsze może się zdarzyć sytuacja, że zapomnieliśmy o ich dodaniu, przez co wita nasz sterta zafarbowanych ubrań. W tym wypadku nie ma co płakać i najlepszym sposobem na usunięcie plam jest kąpiel w wywarze z liści laurowych. Jak go przygotować? Już podpowiadamy!

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wywar z liści laurowych działa na zafarbowaną tkaninę

Stosowanie liści laurowych do prania stało się prawdziwym hitem! Jest to tania i ekologiczna forma ratowania odzieży, która uległa drobnemu zniszczeniu. Wystarczy przygotować odpowiedni wywar. On pomoże usunąć nawet ekstremalne plamy. Wszystko bez użycia chemii, która często niszczy tkaniny i podrażnia skórę. Przygotowanie wywaru jest banalnie proste. Poniżej znajdziesz dokładną instrukcję.

Do garnka wrzuć całe opakowanie suszonych liści laurowych i zalej je wodą, a następnie gotuj na wolnym ogniu przez 20-30 minut, aż liście zmienią swój kolor na ciemniejszy. Wywar rozpuść w misce ciepłej wody i zanurz wszystkie przebarwione tkaniny. Pozostaw całość na minimum kilka godzin, (najlepiej całą noc), a rano wrzuć materiał do pralki i wypierz jak zwykle. Po całonocnym moczeniu plamy powinny zniknąć. Jeśli dalej widzisz jakieś przebarwienia, powtórz cały proces. Trudniejsze plamy potrzebują więcej czasu na wywabienie. Liście laurowe będą skuteczne, pod warunkiem że nie okażą się zwietrzałe. Suszone najlepiej trzymać w szczelnych opakowaniach, a świeże aplikować zaraz po zerwaniu z drzewa.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także