Balkon i ogródOgródCałą zimę zbieram i suszę. Wiosną będę miała darmowy nawóz

Całą zimę zbieram i suszę. Wiosną będę miała darmowy nawóz

Obierki ziemniaków
Obierki ziemniaków
Źródło zdjęć: © Getty Images | Siro Rodenas Cortes
21.01.2024 16:17, aktualizacja: 21.01.2024 16:36

Czy wiesz, że obierki ziemniaków nie muszą lądować w koszu? Można je przerobić na genialny nawóz. Wystarczy zgromadzić odpowiednią ilość surowca, a następnie przerobić go na odżywkę do roślin i kwiatów. Nie dosyć, że to bomba witaminowa, to jeszcze jej przygotowanie jest zupełnie darmowe!

Obierki z ziemniaków to naturalny odpad, który zazwyczaj ląduje w naszym koszu. Da się je zjeść, lecz są niesmaczne i raczej każdy decyduje się, by je wyrzucić. Jest to duży błąd, gdyż okazuje się, że obierki można przerobić na świetny nawóz do roślin i kwiatów. Można je ugotować, wysuszyć lub przerobić na mąkę. Opcji jest wiele, wybierz tą, która najbardziej cię przekonuje!

Po co gromadzić resztki ziemniaków?

Polacy kochają jeść ziemniaki! Gotowane, smażone, pieczone – nieważne, jaka forma podania, rozkoszujemy się nimi praktycznie codziennie. Właśnie dlatego większość z nas ma problem z obierkami, które gromadzą się stosami w naszym koszu na odpadki. Zamiast je wyrzucać, przerób je na domowy nawóz, którym możesz podlewać zarówno rośliny doniczkowe jak i te na grządkach. Jego wykonanie jest banalnie proste!

Do zrobienia nawozu potrzeba sporej ilości surowca. Raczej nikt nie będzie obierał na raz worka ziemniaków, dlatego warto gromadzić obierki po każdym obiedzie. By te nie dawały nieprzyjemnego zapachu, koniecznie wsadź je do worka i umieść w szufladzie zamrażarki. Temperatura sprawi, że procesy rozkładu zostaną zatrzymane, a ty będziesz mogła gromadzić resztki, dopóki worek nie będzie pełny. Warto zacząć już teraz, by mieć gotowy zapas na okres wiosenny, gdy rośliny zaczynają się rozwijać.

Kolejna opcja na przechowanie skórek to suszenie. Można to zrobić w piekarniku lub poprzez wystawienie resztek na grzejnik. Pierwsza metoda jest nieco szybsza, lecz druga wypada na bardziej ekologiczną i energooszczędną. Obierki ziemniaków będą przypominać chrupiące chipsy! Trzeba je złożyć w jednym miejscu i szczelnie zamknąć, by miały czas na leżakowanie, gdy wykorzystamy je do wykonania nawozu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Przerób obierki ziemniaków na domowy nawóz do kwiatów

Kiedy masz już spory zapas ziemniaków, możesz zająć się przygotowaniem odżywki. Zgromadzone obierki ziemniaków należy wrzucić do dużego garnka, zalać je wodą i zagotować, a następnie odstawić garnek na 24 godziny. Po tym czasie mieszamy powstały nawóz z wodą w proporcji 1:9 (jedna porcja nawozu, dziewięć porcji wody). Powstała mieszanka jest gotowa do aplikacji. Polewaj nią wszystkie rośliny z wyjątkiem tych, które są podatne na łapanie zarazy ziemniaczanej np. pomidory.

Drugi sposób na wykorzystanie suszonych obierków ziemniaków, to zmielenie ich na mąkę i wrzucenie jej do przegotowanej wody. Możesz również zebrać trochę mąki i wmieszać ją w glebę na grządkach, tak by znalazła się pod wierzchnią warstwą ziemi. Dzięki temu unikniesz rozwoju pleśni, a rośliny będą mogły czerpać wszystkie wartości z naturalnego nawozu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także