PoradyLajfhakiRobię piankę i nakładam na szczotkę do włosów. Rozwiązuję palący problem

Robię piankę i nakładam na szczotkę do włosów. Rozwiązuję palący problem

jak zdezynfekować szczotkę do włosów, fot. Genialne
jak zdezynfekować szczotkę do włosów, fot. Genialne
Adrianna Trusiuk
10.10.2023 09:15

Czysta szczotka do włosów jest kluczowa dla zachowania zdrowej skóry głowy. W przeciwnym wypadku mogą pojawić się na niej wykwity czy plamy, które zwiastują chorobę skalpu. Wyjaśniamy, jak zdezynfekować szczotkę do włosów w najprostszy możliwy sposób.

Na szczotce codziennie zbiera się sebum, kawałki martwego naskórka, kurz czy resztki kosmetyków. To istny raj dla bakterii, które osadzają się na skórze głowy.

Jak zdezynfekować szczotkę do włosów?

Nieczyszczona szczotka może przyczynić się do nadmiernego przetłuszczania się włosów, problemów z elektryzowaniem, a nawet do chorób skóry głowy o podłożu grzybicznym czy bakteryjnym.

Podczas czesania przy użyciu właściwej i czystej szczotki dostosowanej do odpowiedniego rodzaju włosów możemy również rozprowadzić równomiernie na włosach sebum, które zostało wydzielone przez gruczoły łojowe. Dobrze rozprowadzone sebum tworzy naturalny biofilm na łodydze włosa i może zapewnić włosom naturalną ochronę przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak wiatr czy słońce. Dlatego tak ważne jest, aby szczotka była czysta. Wyjaśnia Anna Mackojć z Instytutu Trychologii w rozmowie z portalem Zeberka.

Jak często powinno się czyścić szczotkę? W przypadku nieproblematycznej skóry głowy — raz w tygodniu. Przy przetłuszczającej się czy łuszczącej skórze głowy, przynajmniej dwa razy w tygodniu. Jak to zrobić? Zacznij od dokładnego oczyszczenia szczotki z włosów. Możesz sobie pomóc grzebieniem czy długą wykałaczką. Po pozbyciu się martwych włosów ze szczotki, czas na czyszczenie. Sięgnij po produkt, który został przebadany dermatologicznie i może mieć kontakt ze skórą. Słowem, może być to mydło albo szampon. Do niewielkiej miski wlej ciepłą wodę i dodaj łyżkę szamponu lub mydła. Mieszaj roztwór tak długo, aż powstanie gęsta piana. Nanieś ją na szczotkę i pozostaw tak na co najmniej 5 minut. Po tym czasie przejedz pianą po powierzchni szczotki i obficie spłucz ją wodą.

Jak zdezynfekować szczotkę do włosów, fot. Adobe Stock
Jak zdezynfekować szczotkę do włosów, fot. Adobe Stock

Patent na przetłuszczające się włosy

Jeśli twoje włosy mają skłonność do przetłuszczania się, dodaj do pianki kilka kropel oleju herbacianego. Wykazuje on działanie odkażające, a do tego, ograniczy przetłuszczanie się skóry głowy i pozostawi na szczotce przyjemny zapach. Po umyciu pozostaw szczotkę na suchym, czystym ręczniku albo wysusz ją suszarką do włosów. Użyj jej dopiero wtedy, kiedy będzie całkowicie sucha.

Jak zdezynfekować szczotkę do włosów, fot. Adobe Stock
Jak zdezynfekować szczotkę do włosów, fot. Adobe Stock
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także