DomRośliny doniczkoweRobię zawsze po zakupie storczyka. Kuracja obowiązkowa, by przetrwał

Robię zawsze po zakupie storczyka. Kuracja obowiązkowa, by przetrwał

Tylko tak dbam o storczyk w domu
Tylko tak dbam o storczyk w domu
Źródło zdjęć: © Pixabay | JACLOU-DL
13.03.2024 09:03

Storczyk to niezwykle wymagający kwiat doniczkowy, który spędza sen z powiek sporej części właścicieli. Bardzo często orchidea nie kwitnie, a przy tym z dnia na dzień marnieje lub zrzuca kolorowe kwiatostany. Jeśli zależy ci na tym, aby był zdrowy, to pamiętaj o kilku ważnych zasadach dbania o storczyka po zakupie.

Wiele osób nie lubi pielęgnować storczyków, ponieważ nigdy nie wiadomo, jak zareagują na nasze starania. Zakup orchidei nie zawsze oznacza, że nasz okaz będzie się dumie prezentował bez kiwnięcia palcem. Bardzo często po kilku tygodniach lub miesiącach storczyk z dnia na dzień marnieje, a my nie wiemy, gdzie popełniliśmy błąd. Jeśli po przyniesieniu orchidei do domu masz ten sam problem, to koniecznie pamiętaj o jednym zabiegu.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie storczyka?

Z pewnością nie raz mimo obaw, dałeś się skusić storczykom, które na półce sklepowej prezentowały się uroczo. Nic w tym dziwnego, ponieważ orchidee wyglądają nie tylko egzotycznie, ale też mają charakterystyczne i kolorowe kwiatostany przykuwające wzrok. Kupowanie storczyka to ogromne ryzyko, ale mało kto pamięta o tej zasadzie podczas zachwytu nad jego wyglądem. Jeśli zapominałeś w sklepie, to koniecznie zrób jedną rzecz po zakupie storczyka, a oszczędzisz sobie nerwów i pracy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Winowajcami złego stanu storczyka często są wełnowce, czyli białe szkodniki, które oblepiają gałązki rośliny, doprowadzając do jej marnienia. Nie musisz wtedy wyrzucać storczyka, a zastosować ultra skuteczną kurację na wełnowce. Zaaplikujesz ją w zaledwie kilka chwil. Do jej wykonania potrzeba preparatu na bazie oleju lub alkoholu, który możesz przygotować samodzielnie w domu. Jak pozbyć się wełnowców ze storczyka? Ściągaj je nasączonym patyczkiem kosmetycznym pojedynczo, a następnie spryskaj specyfikiem całą orchideę. Zabieg powtarzaj na storczyku co trzy tygodnie, do uzyskania zadowalającego efektu.

Kiedy przesadza się storczyki?

Wiele osób uważa, że po zakupie storczyk powinniśmy od razu przesadzić do nowego podłoża oraz doniczki. Rzeczywiście, jest to konieczny krok, jeśli zależy nam na uginającej się od kwiatów orchidei, ale tylko pod pewnymi warunkami. Jeśli zakupiony storczyk nie ma na sobie wełnowców lub innych szkodników, to można przesadzać go do nowego podłoża. Na początek trzeba wyjąć roślinę z doniczki i pozbyć się sklepowej ziemi z pędów, ponieważ nie ma ona żadnych składników odżywczych dla storczyka.

Dopiero w drugim kroku przesadzania storczyka po zakupie powinniśmy przyjrzeć się jego korzeniom, które mogą być nie tylko suche, ale także chore. Wtedy należy je odciąć i przygotować mieszankę ziemi idealnej dla storczyków. Do jej wykonania potrzeba zaledwie 3 garści produktów: podłoża dla storczyków, przekompostowanej kory iglastej oraz węgla aktywnego.

Dzięki nim roślina odżyje, ale jak zadbać o storczyka w domu? Regularne podlewanie to klucz do egzotycznych kwiatów, ale do wzrostu orchidea będzie potrzebować także jasnego i dobrze nasłonecznionego parapetu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także